به کارگاه مجازی ادبیات فاطمه اختصاری خوش آمدید.

اگر می خواهید از این به بعد با بچه های کارگاه مجازی همراه شوید برای اطلاع از برنامه ی کارگاه ادبیات و چگونگی انجام تکالیف و غیره، پست اول وبلاگ را بخوانید

http://havakesh14.blogfa.com/post-1.aspx

اگر نه، پست آخر وبلاگ را مطالعه کنید. این مطلب یک پست ثابت است.

موفق باشید.

با عشق به ادبیات و همه ی دردسر هایش!


+تاریخ شنبه بیست و یکم اردیبهشت 1392ساعت 1:2 نویسنده فاطمه اختصاری

سلام دوستان خوبم

1-      امیدوارم روند فعلی کارگاه برایتان مفید باشد. البته امیدوارترم مطالبی که گذاشته می شود را زحمت بکشید و بخوانید، ساده از کنارشان عبور نکنید.

2-      قبلا هم گفته ام، دوستانی که شعر یا داستان و ترانه کار نمی کنند می توانند از بین تکالیف قسمت تحقیق را انتخاب کنند.

3-      ممنون از دوستانی که حسابی در کار نقد فعالیت می کنند مثل مهدی و سمیرا و محمد عزیز. لطفا بقیه هم، کارها را نقد کنند.

4-      اصلا دوست ندارم اعضای ثابت (منظورم کسانی است که بالای 50 درصد تکالیف جلسات را انجام داده اند)، وقتی وبلاگ با تکلیفی به روز می شود که دوستش ندارند یا حس می کنند به دردشان نمی خورد یا تکلیف کمی سخت و وقت گیر است، آن را انجام نمی دهند! خیلی به آدم برمی خورد!

5-      حسابی منتظر خواندن پیشنهادهایتان درباره فیلم و کتاب هستم. من هم مثل شما صبر می کنم تا وبلاگ به روز شود، بعد لینک تکالیف را باز می کنم و می خوانم و ...

6-      تکلیف این جلسه:

- شعر، داستان یا ترانه ای که سبکش رئال جادویی باشد.

(انتظار دارم قبل از انجام این تکلیف دقیقا بدانید رئال جادویی چه سبکی است، یک پیشینه ی تاریخی از آن در ذهن داشته باشید، یک کار رئال جادویی را قبلا خوانده باشید و بتوانید توی ذهنتان فضای آن را مجسم کنید و چند نویسنده ی ایرانی و خارجی که رئال جادویی نوشته اند را بشناسید)

 

- تحقیق: یکی از شاعران یا داستان نویسان دوره ی مشروطه را انتخاب و درباره ی نوع کارش بنویسید

 

- فیلم: یک فیلم کوتاه ببینید (مستند یا داستانی اش فرقی نمی کند) و معرفی کنید

- داستان: یکی از کارهای ایتالو کالوینو

 

7-      لینک تکالیف جلسات قبل:


http://fazelehmesgari.blogfa.com/post/4

فاضله مسگری (تکلیف 45)

http://fazelehmesgari.blogfa.com/post/3

فاضله مسگری (تکلیف 44)


http://postmodern24.blogfa.com/post/11

یونس شجاعی (تکلیف 45)

http://postmodern24.blogfa.com/post/10

یونس شجاعی (تکلیف 44)


http://nasirmanesh.blogfa.com/

مهدی نصیرمنش(تکلیف 45)


http://dahash.blogfa.com/

نادی (تکلیف 45)


http://in-aquarium.persianblog.ir/

آرش سیفی (تکلیف 45)


http://melancholia1.blogfa.com/

مهدی معظمی(تکلیف 45)  


http://pejman92.persianblog.ir/post/7/

محمد مرادپور (تکلیف 45)


http://www.lotfi92.blogfa.com/

سعید لطفی(تکلیف 2)


http://scarleto-h.blogfa.com/post/3

 عاطفه (تکلیف 10)


http://demah.mihanblog.com/post/31

مه سا ثقفی (تکلیف 1)


+تاریخ دوشنبه چهارم شهریور 1392ساعت 10:23 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام سلام سلام پر انرژی

اول از همه یک تکلیف مخصوص دارم. خواندن مطلبی درباره ی متافیکشن در کتاب «پست مدرنیسم» نوشته ی گلن وارد، ترجمه ی قادر فخر رنجبری و ابوذر کرمی، انتشارات ماهی، فراداستان ، صفحه ی 49 و 50.

همین جا هم از محمد مرادپور عزیز خواهش می کنم اگر می تواند این مطلب را تایپ کند و برایم بفرستد تا اگر هم عده ای تنبل کلاس، نرفتند و کتاب را نگاهی نینداختند حداقل اینجا بخوانند.

از «زاویه»ی عزیز تشکر می کنم که از این به بعد قرار است مطالبی درباره ی داستان نویسی و درکل ادبیات اینجا بگذارد. پس شما می توانید زودتر از 15 روز به وبلاگ سر بزنید و از مطالبی که پست می کند استفاده کنید.

خوشبختانه توانستم همه ی لینک های تکالیف پست پیش را بخوانم و نقد کنم. اگر کامنتم به کسی نرسیده حتما اطلاع بدهد. درضمن  نقد کردن آثار دوستانتان را فراموش نکنید. بارها گفته ام با نوشتن نقد بر روی آثار دیگران، به ایرادات نوشته ی خود پی می برید. البته سعی کنید با مطالعه و با دید باز آثار را بخوانید و نقد کنید.

تکلیف جلسه 45:

1-    این جلسه فیلم و کتاب را من معرفی نمی کنم، اینبار نوبت شماست. می خواهم به من 5 فیلم و 5 کتاب اول زندگیتان را معرفی کنید. 5 فیلم و کتابی که عاشقانه دوستشان دارید، با آنها گریه کرده اید و همیشه به یادتان مانده. حالا ممکن است حتی کتاب یا فیلم معروفی هم نباشد اما مهم این است که شما از آن خوشتان می آید. ممکن است فقط سبکش را دوست داشته باشید ولی به هر حال جزو 5 انتخاب اولتان است.

لطفا فقط اسمش را ننویسید، اینجوری نمی توانم پیدا کنم و بخوانم یا ببینمشان. اسم نویسنده و کارگردان را حداقل بنویسید. اگر توضیح یا پیشنهاد خاصی هم داشتید می توانید در حد یکی دو خط بنویسید. شاید به دردم بخورد.

2-    شعر موزون: یک شعر با قالب ترجیع بند

3-    شعر سپید: شعری با 4 راوی مختلف

4-    داستان: داستانی با 4 راوی مختلف

5-    اگر کسی می خواهد گزینه ی تحقیق را انتخاب کند. موضوع تحقیق: طرزی افشار

لینک تکالیف جلسات پیش (با تشکر از غزل):


http://pejman92.persianblog.ir/post/5/

محمد مرادپور (تکلیف 42 )

http://pejman92.persianblog.ir/post/3/

محمد مرادپور (تکلیف 44)

 

 http://scarleto-h.blogfa.com/post/1

عاطفه (تکلیف 1)

..........

به روز کردن بعدی وبلاگ اول شهریور می باشد


..... 

 فاطمه اختصاری

+تاریخ جمعه چهارم مرداد 1392ساعت 18:25 نویسنده فاطمه اختصاری |

يكي‌ از راه‌هايي‌ كه‌ يك‌ نويسنده‌ مي‌تواند در عرصه‌ي‌ نوشتنِ داستان‌ از طريق‌ آن‌ عقيده‌ي‌ خود را ابراز كند ــ با در نظر گرفتن‌ اين‌ نكته‌ كه‌ ديگر واقعيتي‌ نيست‌ كه‌ به‌ آن‌ بازگرددــ نوشتنِ فراداستان‌ (متافيكشن‌) است‌: داستاني‌ راجع‌ به‌ داستاني‌ ديگر، به‌جاي‌ داستاني‌ راجع‌ به‌ آن‌چه‌ «واقعي‌» است‌. حال‌ با اين‌ مقدمات‌ ببينيم‌ «فراداستان‌» دقيقاً چيست‌.
در سال‌ 1970 ميلادي‌، ويليام‌ گاس‌ مقاله‌اي‌ نوشت‌ و در آن‌، رمان‌هايي‌ را كه‌ گرايش‌ «خودبازتابنده‌ 6 » داشتند، «فراداستان‌» (متافيكشن‌) لقب‌ داد. طولي‌ نكشيد كه‌ اصطلاح‌ فراداستان‌ در نوشته‌هاي‌ منتقدان‌ و نويسندگانِ زيادي‌ مطرح‌ شد و افرادي‌ چون‌ جان‌ بارت‌، رابرت‌ اِسكولْز، لينْدا هاچِن‌، پاتريشياوو، ويكتوريا اُرلووسكي‌، وِنچ‌ اُمانْدِنسون‌، آنْ جِفِرسون‌ و... به‌ اظهار نظر در اين‌ زمينه‌ پرداختند. اين‌ منتقدان‌ و نويسندگان‌، تعاريف‌ متفاوتي‌ براي‌ فراداستان‌ ارايه‌ كرده‌اند. براي‌ مثال‌ جان‌ بارت‌ــ كه‌ البته‌ در ارايه‌ي‌ تعريفي‌ جامع‌ از فراداستان‌ تأثيرگذار بوده‌ است‌ــ فراداستان‌ را اين‌ طور تعريف‌ مي‌كند: «رماني‌ كه‌ رماني‌ ديگر را به‌ جاي‌ جهان‌ واقعي‌ مورد تقليد قرار مي‌دهد.» نويسنده‌ و منتقدي‌ ديگر، پاتريشيا وو، فراداستان‌ را نوشتاري‌ داستاني‌ مي‌داند كه‌ به‌شكلي‌ خودآگاهانه‌ و نظام‌مند، به‌ وضعيت‌ خود به‌ مثابه‌ي‌ يك‌ شي‌ءِ مصنوع‌ توجه‌ مي‌كند تا پرسش‌هايي‌ راجع‌ به‌ ارتباط‌ بين‌ داستان‌ و واقعيت‌ مطرح‌ سازد. او كتابي‌ درباره‌ي‌ فراداستان‌ نوشته‌ است‌ با نام‌ «فراداستان‌: نظريه‌ و كاربرد آن‌ در داستان‌ خودآگاه‌ 7 ». وو، معتقد است‌ كه‌ نوشتارِ فراداستانيِ معاصر، هم‌ يك‌ پاسخ‌ و هم‌ تلاشي‌ست‌ براي‌ رسيدن‌ به‌ ديد كامل‌تري‌ كه‌ طبق‌ آن‌ «واقعيت‌» و «تاريخ‌» اموري‌ موقتي‌ هستند: «ديگر جهانِ حقايقِ بيروني‌ وجود ندارد، بلكه‌ آن‌چه‌ هست‌، مجموعه‌اي‌ست‌ از ساختارها و ترفندهايي‌ موقت‌». مارك‌ كوري‌ هم‌ فراداستان‌ را يك‌ سخنِ حد فاصل‌ مي‌داند كه‌ خود را در مرز بين‌ داستان‌ و نقد جاي‌ مي‌دهد. ليندا هاچن‌ از ديگر منتقداني‌ست‌ كه‌ درباره‌ي‌ «فراداستان‌» اظهاراتي‌ بيان‌ كرده‌ است‌. او بعد از آن‌كه‌ ادبيات‌ داستانيِ پست‌مدرن‌ را «فراداستانِ تاريخ‌نگارانه‌ 8 » مي‌خواند، اصطلاح‌ «فراداستان‌» را از «فراداستانِ تاريخ‌نگارانه‌» تفكيك‌ مي‌كند. وي‌ معتقد است‌ آثاري‌ «فراداستان‌هاي‌ تاريخ‌نگارانه‌» هستند كه‌ داراي‌ خود بازتابندگي‌ آگاهانه‌ بوده‌ و با «تاريخ‌» ارتباط‌ داشته‌ باشند. همان‌طور كه‌ مي‌دانيم‌ واژه‌ي‌ «تاريخ‌» (history) در بر گيرنده‌ي‌ واژه‌ي‌ «داستان‌» (story) است‌. هاچن‌ مي‌گويد تاريخ‌، «حقيقتِ» اُبژكتيو 9 را بازنمايي‌ مي‌كند و رمان‌، «داستانِ» سوبژكتيو 10 را. فراداستان‌هاي‌ تاريخ‌نگارانه‌، پُلي‌ بين‌ شكافِ آثار تاريخي‌ و داستاني‌ــ از طريق‌ بازْتركيبِ اين‌ دوژانْرــ مي‌زنند (ويكتوريا اُرلووسكي‌).

البته‌ جاي‌ بحث‌ در مورد اين‌كه‌ آيا اين‌ تعريف‌ها، در مورد فراداستانِ معاصر مصداق‌ مي‌يابد يا در مورد تمام‌ داستان‌هايي‌ كه‌ مشخصه‌ي‌ خود باز تابندگي‌ دارند، به‌ قوت‌ خود باقي‌ست‌. با اين‌ حال‌، اين‌ منتقدان‌ در اين‌كه‌ نمي‌توان‌ فراداستان‌ را به‌ منزله‌ي‌ يك‌ «ژانْر» طبقه‌بندي‌ كرد و اين‌كه‌ آن‌ را وجه‌ مسلّم‌ داستان‌ پست‌مدرن‌ دانست‌، اتفاق‌ نظر دارند.
نظريه‌پردازاني‌ كه‌ قصد دفاع‌ از فراداستانِ قرن‌ بيستم‌ را دارند، تكنيك‌ فراداستان‌ را به‌ آثار متقدّمِ ادبي‌ مرتبط‌ مي‌سازند. اينان، دُن‌ كيشوت‌، اثر ميگل‌ سروانتس‌و هَملت‌، اثر ويليام‌ شكسپير، را نخستين آثاري مي دانند كه داراي مشخصه هاي يك فراداستان اند.
مشخصه‌هاي‌ يك‌ «فراداستان‌» چيست‌؟
ويكتوريا اُرلووسكي‌، مشخصه‌هاي‌ يك‌ فراداستان‌ را در سه‌ بخش‌ دسته‌بندي‌ مي‌كند، او معتقد است‌:

فراداستان‌ اغلب‌ ارجاعات‌ و تصاويري‌ بينامتني‌ به‌ كار مي‌گيرد از طريق‌: 
ــ آزمودن‌ نظام‌هاي‌ داستاني‌؛
ــ در برداشتن‌ جنبه‌هايي‌ از نظريه‌ و نقد؛
ــ ارائه‌ي‌ زندگي‌نامه‌ي‌ نويسندگان‌ خيالي‌؛
ــ بحث‌ پيرامون‌ آثار داستاني‌ يك‌ شخصيت‌ داستاني‌ خيالي‌.

نويسندگان‌ فراداستان‌، اغلب‌ سطوح‌ روايي‌ را زير پا گذاشته‌ و نقض‌ مي‌كنند، از طريق‌:
ــ مبادرت‌ ورزيدن‌ به‌ اظهارنظر در نوشتار؛
ــ درگير كردن‌ خود با شخصيت‌هاي‌ داستاني‌؛ 
مخاطب‌ قرار دادن‌ مستقيم‌ خواننده‌؛
ــ سؤال‌ كردن‌ آشكار راجع‌ به‌ تغيير فرضيات‌ و قراردادهاي‌ روايي‌.

تكنيك‌هاي‌ فراداستاني‌ اغلب‌ به‌ شكلي‌ غير قراردادي‌ و تجربي‌ به‌ كار برده‌ مي‌شود، از طريق‌:
ــ رد كردنِ طرح‌ قراردادي‌؛
ــ امتناع‌ از تلاش‌ براي‌ آن‌كه‌ «واقعي‌» باشند؛
ــ واژگون‌سازي‌ قراردادها براي‌ تغيير شكل‌ «واقعيت‌» به‌ مفهومي‌ كاملاً غير قابل‌ اعتماد؛
ــ تظاهر و مبالغه‌ در بنيان‌هاي‌ ناپايداري‌؛
ــ نشان‌ دادن‌ خود بازتابندگي‌.
در آخر بايد بگويم‌ كه‌ بهترين‌ نمونه‌هاي‌ آثار فراداستاني‌ عبارت‌اند از: برخي‌ آثار خورخه‌ لوييس‌ بورخس‌، «زَنِ سُتوانِ فرانسوي‌» اثر جان‌ فولْزْ، «مردمان‌ دوره‌گرد» اثر بي‌ اس‌. جانسون‌، «جفت‌ جفت‌ يا هيچ‌» اثر رِيموند فِدِرمن‌، «صبحانه‌ي‌ قهرمانان‌» و «سلاخ‌خانه‌ي‌ شماره‌ 5» اثر كورت‌ وونه‌گات‌، و سرانجام‌ «نام‌ گل‌ سرخ‌» اثر اُمبِرتو اِكو.


از مقاله ی «زندگی خیالی نویسند» / انتشارات سوره مهر

 

+تاریخ یکشنبه نهم تیر 1392ساعت 18:58 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام

صحبت پیرامون «فرم» و «متافیکشن» را یادم نرفته است. در جلسات بعدی حتما به آنها خواهیم پرداخت.

در ضمن به خاطر مشکلی که در گذاشتن لینک های تکالیف جلسه پیش رخ داد معذرت. لینک ها را سر بزنید و نقد کنید. من هم همین کار را خواهم کرد.

تکلیف این جلسه:

1- شاید تعداد زیادی از فیلم های معرفی شده ی این لیست را دیده باشید: 

http://bahal66.persianblog.ir/post/473/

اما تکلیف فیلم، این است که از این لیست، یکی از فیلم هایی که ندیده اید را انتخاب کنید و ببینید و معرفی کنید.

(کلک هم نزنید که فیلم هایی که قبلا دیده اید و در این لیست هست را معرفی کنید، خودتان را که نمی خواهید گول بزنید)


2- یک کتاب تئوری درباره ی داستان یا شعر بخوانید و معرفی کنید.


3- موضوع تکلیف نوشتنی این هفته: «سفرنامه ی سفر به تایلند»

حتما الان همه تان می گویید که ما که به تایلند نرفته ایم پس چه کار کنیم؟ اصلا اشکالی ندارد، اتفاقا چه بهتر! باید سفرنامه ای تخیلی به تایلند بنویسید. اصلا شاید تایلندی که شما درباره اش می نویسید با کشور تایلند در جنوب شرقی آسیا فرق هایی هم داشته باشد. می توانید از اینترنت سرچ کنید و درباره ی جاذبه های توریستی، اماکن دیدنی و فرهنگ و سنت این کشور مطالبی بخوانید و از آنها در سفرنامه تان استفاده کنید. 

حتی می توانید این سفرنامه را به صورت شعر یا داستان هم بنویسید. دیگر اینها به خلاقیت خودتان بستگی دارد.


لینک تکالیف جلسات پیش:

http://pejman92.persianblog.ir/

محمد مرادپورhttp://in-aquarium.persianblog.ir/post/13/

آرش سیفی (تکلیف 42 و 43)

 

http://sherdardeh.persianblog.ir/post/23/

سعید حسین زاده

 

http://sherenaamashroo.persianblog.ir/post/2/

پری سا گوهری (تکلیف 1)

 

http://shaghinegi.mihanblog.com/post/6

صادق شادمانی

 

 http://nasirmanesh.blogfa.com/

مهدی نصیرمنش

 

http://melancholia1.blogfa.com/post/5

م.م.آذر

 

http://fazelehmesgari.blogfa.com/1392/03

فاضله مسگری (تکلیف 42)

 

http://aleghalam.mihanblog.com/

محسن نوروزی (تکلیف 42)

 

 

+تاریخ پنجشنبه ششم تیر 1392ساعت 16:9 نویسنده فاطمه اختصاری |


سلام

به چند علت این جلسه را به روز نمی کنم، اول اینکه هنوز وقت نکرده ام تکالیفتان را به صورت کامل نقد کنم. دوم اینکه می خواستم مطلبی درباره ی «فرم» و «متافیکشن» بنویسم برای این پست و درباره ی این دو مقوله که در دو جلسه قبلی تکلیفش را داشتیم با هم گپ بزنیم ، که وقت نکردم هنوز. دلیل بعدی که از همه مهم تر بود این بود که دیدم یک نفر از کسانی که تکلیف های این دو جلسه ی پیش را انجام داده اند، سوال مربوط به «فرم» را جواب نداده. دلیل بعدی اینکه دیدم خیلی ها تکالیف را کامل انجام نداده اند، یکی نوشته وقت فیلم دیدن نداشته ام، یکی نوشته بعدا اضافه خواهد شد و ... این یعنی اینکه شما هم وقت بیشتری برای انجام این تکالیف احتیاج دارید، این هم وقت!

برای جلسه ی بعدی بهانه دیگر پذیرفتنی نیست، کسی تکلیف فیلم و کتاب را انجام ندهد مشقش خط نمی خورد! یعنی نقد نخواهد شد.

+تاریخ یکشنبه نوزدهم خرداد 1392ساعت 19:52 نویسنده فاطمه اختصاری |


سلام بچه ها

 

تکلیف جلسه 43:

1-      دیدن حداقل یک فیلم از «اینگمار برگمان» کارگردان

2-      خواندن حداقل یک کتاب از «گابریل گارسیا مارکز» نویسنده

3-      انتخاب یک شعر زیبا از «بیدل دهلوی» و توضیح مختصری درباره ی این شاعر

4-      شعر و داستان: یک اثر متافیکشن.

(درباره ی «متافیکشن» بیشتر از این نوشتار تحقیق کنید. در آثار متافیکشنال معمولا مولف به متن وارد می شود. اما الزاما به این صورت نیست که بیاید و خودش را به عنوان مولف معرفی کند. مثلا رمان «سلاخ خانه ی شماره 5» کورت ونه گات یک رمان متافیکشنال است.

لینک تکالیف جلسات پیش:
(با تشکر از غزل)

 

http://sherdardeh.persianblog.ir/post/21/

سعید حسین زاده

 

http://nasirmanesh.blogfa.com/

مهدی نصیرمنش

 

http://melancholia1.blogfa.com/post/4

م.م.آذر

 

http://ntl.blogfa.com/post/13

نیما (معرفی فیلم و کتاب)http://khatoon-e-gheseha.blogfa.com/post/5

خاتون (تکلیف 1)

 

http://fazelehmesgari.blogfa.com/post/1

فاضله مسگری (تکلیف 39)

 

http://ma-03.blogfa.com/post/745

مهدیه خاتون (تکلیف 41)

 

 

 

 

+تاریخ جمعه سوم خرداد 1392ساعت 15:14 نویسنده فاطمه اختصاری |


سلام بچه هایم. خوبید؟

حالا که چند تا از بچه های خوب کارگاهمان درگیر کنکور و چند تا از بچه های قدیمی کارگاهمان درگیر درس و مقاله و کار و زندگی و سختی هایش هستند، چقدر خوشحالم که این کارگاه چند تا عضو جدید دارد. برنامه ی کارگاه را می توانید با مطالعه ی پست اول وبلاگ متوجه بشوید عزیزانم. اگر تکالیف این جلسات برایتان کمی سخت است بگردید و از تکالیف قبلی یکی که فکر می کنید ساده تر است را انتخاب کنید. و البته بالای پست وبلاگتان بنویسید مربوط به تکلیف جلسه چند با چه موضوعی.

کتاب خواندن و فیلم دیدن را هم سرلوحه ی کارتان قرار دهید. ما باید برای خلق اثر جدید یک عالمه تجربه و یک عالمه ایده و یک عالمه کلمه داشته باشیم که بخشی از اینها را می توانیم از توی کتاب ها و فیلم ها به ناخودآگاهمان بفرستیم.

در معرفی فیلم و کتاب هم سعی کنید از اینترنت سرچ کنید اما با قلم خودتان بنویسید. هم بیشتر توی ذهنتان می ماند و هم کمکی است برای نویسندگی تان. درباره ی نکات مثبت و منفی کتاب و فیلم بنویسید. اینکه اثر را دوست داشته اید یا نه؟ و چرا؟

اگر داستان نویس هستید و تازه شروع کرده اید، حتما درباره ی عناصر داستان سرچ کنید. در همین وبلاگ چندین بار درباره ی داستان نویسی صحبت کرده ایم که می توانید بخوانید و از لینک های معرفی شده کمک بگیرید.

بعد از به روز کردن وبلاگتان با تکلیف، برای این وبلاگ آدرس لینک تکلیفتان را کامنت بگذارید و بنویسید با تکلیف چی به روز هستید، تا برای پیدا کردن لینک ها مشکلی پیش نیاید.

درضمن عذرخواهی می کنم بابت تاخیرم در به روز کردن وبلاگ. نمایشگاه کتاب و وضعیت اینترنت این روزها بی تاثیر نبوده اند.

تکلیف جلسه 42:

1-    دوستانی که فیلم و کتاب جلسه ی پیش را موفق نشدند انجان دهند همان قبلی را انجام دهند. یعنی خواندن یک کتاب از ریموند کارور و دیدن یک فیلم از وودی آلن (حداقل)

2-    دوستانی که فیلم و کتاب هفته پیش را انجام داده اند برای این جلسه به انتخاب خودشان فیلم و کتاب ببینند و بخوانند و معرفی کنند.

3-    دوستانی که تکالیف اعضای کارگاه را نقد نکرده اند حتما حتما این کار را انجام بدهند

4-    جواب دادن به این سوال: درباره ی «فرم» در شعر و داستان هر چه می دانید بنویسید و برای «فرم موازی» و «فرم دایره ای» مثال بزنید. (اگر در اینترنت و کتاب ها چیزی پیدا نکردید می توانید با زبان خودتان چیزهایی که تا به حال آموخته اید یا مثال هایی که در شعرها و داستان ها و فیلم ها از انواع فرم دیده اید را بنویسید.)

5-    شعر ، داستان یا ترانه با موضوع جنگ (اگر از بچه های قدیمی کارگاه هستید باید یادتان بیاید که این موضوع را یک بار دیگر هم داده بودم، اگر قبلا با موضوع جنگ کار کرده اید این بار سعی کنید از زاویه ای متفاوت و جهان شمول تر به آن نگاه کنید و بنویسید)

 

لینک تکالیف جلسات قبل:

(با تشکر از غزل عزیز برای جمع آوری لینک ها. اگر کسی لینک تکلیفش جا افتاده است تذکر بدهد)


http://shaghinegi.mihanblog.com/post/5

صادق شادمانی

 

http://melancholia1.blogfa.com/post/3

م.م.آذر

 

http://in-aquarium.persianblog.ir/post/11/

آرش سیفی

 

 

+تاریخ شنبه بیست و یکم اردیبهشت 1392ساعت 0:34 نویسنده فاطمه اختصاری |


سلام. سال خوبی داشته باشید. پر از ادبیات و شعر جدید. چقدر سال جدید برای من با فشار کاری شدید شروع شد. وقت سر خاراندن ندارم! شما چطور؟

مطمئن باشید کارهایتات (تکالیفتان) را می خوانم. البته تکالیفی که به طور کامل نوشته شده باشد، همان طور که قبلا گفته ام تکالیف دوستانی که کتاب و فیلم معرفی نکرده اند را من یکی که نقد نخواهم کرد چون از نظر من کسی که به کتاب خواندن و دیدن فیلم اهمیت ندهد برای نویسندگی اش هم ارزش قائل نیست. 

چند تا از بچه ها شاکی بودند از خلوتی کارگاه و از اینکه بعضی ها حوصله ی ادامه دادن فعالیت در این کارگاه را ندارند، به هر حال من هیچ وقت کسی را مجبور به فعالیت در این کارگاه نکرده ام و نمی کنم به خاطر اینکه فعالیت کارگاهی شما فقط و فقط و فقط به خودتان کمک می کند.

البته مطمئنا می توانیم کارهای کنیم که محیط کارگاه محیط جذاب تری باشد و رقابت در آن بیشتر شود. پیشنهاد یکی از دوستان این بود که جلسات کارگاهی آنلاین از طریق اسکایپ داشته باشیم که متاسفانه الان اسکایپ هم فیل_تر است. من منتظر شنیدن پیشنهاداتتان هستم.

اول از همه تکالیف جدید را می دهم که می دانم خیلی منتظرش بوده اید:

قبل از همه چیز در این سایت عضو شوید و مطالب مورد علاقه تان را پیدا کنید و بخوانید:

http://www.noormags.com

1-      خواندن حداقل یکی از کتاب های «ریموند کارور» و معرفی او و سبک کاری اش.

2-      دیدن حداقل یک فیلم از «وودی آلن»

3-      شعر و داستانی که بخشی از آن چت بین دو نفر باشد. (نکته مهم: لطفا خلاق باشید!) برای دوستانی که ترانه کار می کنند: ترانه ای که از زبان یک پیرزن باشد.    ((عنوان تکلیف را بالای آن بنویسید))

4-      به روز رسانی بعدی وبلاگ در 15 + و – 2 روز می باشد. تا آن موقع تکالیفتان را آپلود کنید و لینک تکلیف را کامنت کنید. (لطفا لینک تکلیف را به صورت کامنت بگذارید)

 

راستی یک اتفاق جدید افتاده که نمی دانم از آن استقبال می کنید یا نه؟! قرار است یک همین کارگاه خودمان، البته بیشتر با محوریت ترانه، در سایت «ترانه سراها» مشغول به فعالیت شود. می توانید به این سایت سر بزنید (حتی اگر ترانه سرا نیستید) ، عضو شوید و در محل کارگاه ادبیات و ترانه که با مدیریت من مشغول به فعالیت است تکالیفتان را آپلود کنید.

http://www.tarane-soraha.ir

 

 

لینک تکالیف جلسات قبل: (حتما نقد کنید)


http://melancholia1.blogfa.com/

م.م.آذر (مهدی معظمی)

 

http://ma-03.blogfa.com/post/635

مهدیه خاتون

 

http://jok3s.blogfa.com/post/130/%D8%AA%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%81-%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-

علی (ناتورشهر)

 

http://sin-h.persianblog.ir/post/17/

سمیرا حسن‌جان‌زاده (معرفی فیلم و کتاب)

 

 http://tumor.persianblog.ir/post/13/

داود ابراهیم نژاد


 http://ntl.blogfa.com/post/1

http://ntl.blogfa.com/post/10

نیما (فقط معرفی فیلم و کتاب)

 

http://shaghinegi.mihanblog.com/post/3

http://shaghinegi.mihanblog.com/post/2

صادق شادمانی


http://ma-03.blogfa.com/post/311

مهدیه خاتون


http://medianknight1990.blogfa.com/

فردين (تکلیف 36)


http://zakhmneveshte.blogfa.com/post/9

مهران شهبازی (تکلیف 40)


http://mehryar-92.blogfa.com/post/1

حجت صادقی (تکلیف 40)


http://fazelehmesgari.blogfa.com/post/1

فاضله مسگری (تکلیف 39)


http://in-aquarium.persianblog.ir/post/10/

آرش سیفی

+تاریخ جمعه سی ام فروردین 1392ساعت 18:46 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام

خیلی از دوستان تازه وارد درمورد «عضو شدن» در کارگاه سوالات مختلفی برایشان پیش می آید. دوستان من اینجا نه کسی «نام نویسی» می کند و نه هزینه ای از بچه ها دریافت می شود. اینجا به کسی که تکالیف را هر جلسه منظم و مرتب انجام دهند می گوییم «عضو» کارگاه. پس لطفا برای همراه شدن با این کارگاه پست اول وبلاگ را بخوانید، تکالیف را از هر جایی که راحت ترید (بهتر است از جلسه ی آخر شروع کنید) انجام دهید و خبر به روز شدن وبلاگتان را کامنت بگذارید. این یعنی شما همراه و عضو این کارگاه مجازی شده اید.

بابت تاخیر در به روز شدن وبلاگ عذر می خواهم اما از قدیم هم گفته اند که «مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد!»

وقتی فقط سه چهار نفر با تکالیف کارگاه به روز می شوند چطوری انتظار دارید من راس 15 ماه بیایم و با شور و شوق وبلاگ را به روز کنم؟! به روز کنم و تکلیف جدید بدهم که باز انجام ندهید؟ اگر برای همین چند نفر است که خب می توانیم از طریق تلفن با هم در ارتباط باشیم... پس لطفا ناامیدم نکنید!

اگر یادتان باشد (اگر آن زمان عضو کارگاه بوده اید) پارسال برای عید تکلیف ویژه ای داشتیم. امسال هم همین طور است. از آنجایی که در عید وقت آزاد بیشتری دارید و البته از آنجایی که در ایام تعطیلی وقتتان را بیشتر از قبل تلف می کنید، برای شما تکلیف خاص تری در نظر گرفته ام.

اول از همه می خواهم که خواندن کتاب و دیدن فیلم را در این هیاهوی مهمانی رفتن و مسافرت و ... فراموش نکنید. یادتان باشد کسی که می خواهد و تصمیم گرفته در زمینه ی ادبیات پیشرفت کند، نباید نباید نباید وقتش را از دست بدهد. و اینها جزیی از فعالیت ادبی شما به حساب می آیند. پس برای به روز رسانی بعدی وبلاگ (که بین روزهای 21 تا 30 فروردین می باشد) انتظار دارم دوباره به کارگاه برگردید ( و حتی اگر تکلیف نوشتار اثر را انجام نداده اید) وبلاگ هایتان را با معرفی کلی کتاب خوب و کلی فیلم خوب به روز کنید.

یک پیشنهاد جذاب داشتم برایتان. جمله های دوست داشتنی و یا به یادماندنی فیلم یا کتابتان را هم در وبلاگ قرار دهید.

...

به عنوان جایزه برای این دو عزیزم که همیشه تکالیفشان را به موقع او خوب انجام می دهند، وبلاگ هایشان را معرفی می کنم که حتما حتما حتما شعرهایشان را نقد کنید:

http://tumor.persianblog.ir/post/12/

داود ابراهیم نژاد

 http://in-aquarium.persianblog.ir/post/8/

آرش سیفی

و از همین جا برای محمد مرادپورعزیزم آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم یک روز که کنکورش را با موفقیت تمام کرد، یک وبلاگ بزند و تکالیفش را در آنجا به روز کند تا شما هم بخوانید.

...

تکلیف عید:

از شما می خواهم دو کار انجام دهید. اول اینکه به یک پارک بروید و دور تا دور پارک را بگردید و هر ایده ای که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید. مثلا پیرمردی که روی نیم کت نشسته و دارد... مثلا زوج جوانی که در حال عکس گرفتن با مجسمه ی ... مثلا سیم های برقی که زیر نیمکت ریخته و ...

دوم اینکه به یک مهمانی عید دیدنی بروید و درباره ی تک تک اتفاق هایی که می افتد، حرف هایی که زده می شود و ... فکر کنید و از آنها ایده بگیرید. ایده هایتان را سعی کنید روی کاغذ به صورت جمله یا طرح داستانی بنویسید.

حالا می خواهم با ایده هایی که از این دو محیط گرفته اید، با شخصیت هایی که خلق کرده اید، یک شعر یا یک داستان یا یک ترانه بنویسید. می خواهم وقتی خودتان داستان یا شعرتان را می خوانید، بدانید که از کدام ایده استفاده کرده اید.

منظورم این است که حتما از تجربه ی واقعی تان باشد. نه اینکه توی خانه بنشینید و تصور کنید که به پارک رفته اید و چی دیده اید یا تصور کنید که خانه ی فلانی چه اتفاق هایی می افتد. شاید این تجربه ای که دچارش می شوید و ایده ای که می گیرید یک تصویر نو باشد، یک تصویر کلیشه از پارک و مهمانی نباشد. چه بهتر!

...

لینک تکالیف جلسات قبل:


http://in-aquarium.persianblog.ir/post/9/

آرش سیفی

 

http://postmodern24.blogfa.com/post/7

یونس

+تاریخ چهارشنبه بیست و سوم اسفند 1391ساعت 16:30 نویسنده فاطمه اختصاری |


1-    سلام دوستانم. شرمنده بابت وقفه ای که در کارگاه افتاد. انتظار داشتم تعداد بیشتری از شما زنگ بزند و بگوید چرا وبلاگ به روز نشده؟ اما خب...

2-    وبلاگم دوباره فیل_تر شد. از این به بعد می توانید من را در اینجا دنبال کنید: www.havakesh26.persianblog.ir

3-    حتما حتما تکالیف دوستانتان را نقد کنید. من هم حتما در نقدها شرکت خواهم کرد

4-    وبلاگ، 15 ماه به روز خواهد شد، با انرژی بیشتری که مطمئنا شما به من خواهید داد

5-    تکلیف جلسه 39:

 

- کتاب خوانی: خواندن حداقل یکی از کتاب های «رضا براهنی». نام بردن کتاب هایش و معرفی مختصری از او را در وبلاگتان بنویسید.

- فیلم بینی: دیدن حداقل یکی از فیلم های روی پرده (یک پذیرایی ساده – روی پله ی آخر- من مادر هستم – زندگی خصوصی خانم و آقای میم ) یا یکی از فیلم های جشنواره ی فجر و صحبت درباره ی آن.

اگر در شهرستانی زندگی می کنید که فیلم روی پرده ی سینمایش از اینها نیست و یا امکان دیدن فیلم های جشنواره فجر را نداشته اید به انتخاب خود یکی از فیلم های مهرجویی و یکی از فیلم های کیمیایی را ببینید و در وبلاگ درباره اش صحبت کنید.

- تحقیق (اجباری): سه تا از بهترین شعرهای ایرج میرزا را انتخاب کنید و همه ی آن یا قسمتی از آن را در وبلاگتان بنویسید. آیا ایرج میرزا را می شناسید؟

- انتخاب یکی از موضوعات زیر:

شعر، داستان یا ترانه ای با فرم دایره ای که راوی آن عذاب وجدان دارد.
لینک تکالیف جلسات قبل:http://tumor.persianblog.ir/post/12/

داود ابراهیم نژاد (تکلیف 37)

http://tumor.persianblog.ir/post/11/

داود ابراهیم نژاد (تکلیف 36)

 

 http://in-aquarium.persianblog.ir/post/8/

آرش سیفی

 


+تاریخ سه شنبه یکم اسفند 1391ساعت 13:5 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام

 

1-  1- این جلسه ی کارگاه به چند دلیل تکلیف موضوعی جدید نداریم. اول اینکه فصل امتحانات شماست دوم اینکه خیلی ها تکلیف جلسه ی قبل را انجام نداده اند. پس لطفا تا جلسه ی بعدی حتما این تکالیف را کامل کنید. اگر تحقیق (راحت ترین کار ممکن) را انجام داده اید حالا سعی کنید شعر یا داستان یا ترانه را کار کنید. دوست دارم برای اول بهمن، همه ی آنهایی که خودشان را عضو ثابت این کارگاه می دانند تکلیف کامل را ارئه بدهند.

2-  2- متاسفانه مطلع شدم این چند روز کسی با اسم و مشخصات من در وبلاگ ها کامنت های ناجور می گذارد، بنابر این اگر به کامنتی مشکوک شدید حتما من را در جریان بگذارید. ممنون

3-   3-  یک کتاب مفید درباره ی «راوی» برای دانلود می گذارم. حتما آن را دانلود کنید و سر وقت بخوانید، مخصوصا کسانی که در زمینه ی داستان فعالیت می کنند:

راوی – وحید رنجبر

 

4-   4- با اینکه فصل امتحانات و دوران سرشلوغی شماست اما در هیچ صورتی نمی شود خواندن کتاب و دیدن فیلم را قطع کرد. آنهم به مدت 15 روز!! پس انجام تکلیف دیدن فیلم و خواندن کتاب ضروری است.

فیلم: دیدن حداقل یک فیلم از مارتین اسکورسیزی (ترجیحا فیلم راننده تاکسی یا رفقای خوب)

کتاب: خواندن حداقل یک کتاب از سید علی صالحی و یک کتاب از جعفر مدرس صادقی

5-   5 - دوستانی که تکلیف انجام می دهند آدرس کامل تکلیف و این که تکلیف مربوط به کدام جلسه است را در کامنتی در این وبلاگ بگذارند و در وبلاگ خود هم عنوان تکلیف انجام شده را حتما ذکر کنند.

 

لینک تکالیف جلسات قبل:

 

http://shirbrenj.mihanblog.com/post/130

ناشناس غریب

 

http://sherdardeh.persianblog.ir/post/14/

سعيد حسين زاده

 

http://charkhe-gardoon.blogfa.com/post/65

الناز .ج

 

http://chizzism.blogfa.com/post/6

چیز

 

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/17

ترانه

 

+تاریخ دوشنبه هجدهم دی 1391ساعت 1:40 نویسنده فاطمه اختصاری |

تکلیف جلسه ی 35 درباره ی گروتسک بود.

بعضی از دوستان تکلیف را انجام داده بودند و بعضی هم که...

هنوز هم دیر نشده، نه برای یاد گرفتن و نه برای تکلیف انجام دادن!

پیشنهاد می کنم حتما این تحقیق خوب درباره ی گروتسک را بخوانید:

گروتسک - حسین فلاح+تاریخ شنبه هجدهم آذر 1391ساعت 17:23 نویسنده فاطمه اختصاری |

از به روز رسانی بعدی در خود متن همین وبلاگ راجع به نوع تکالیفتان بحث می کنیم. قرار بوده هر 5 تکلیف را حتما انجام بدهید. وبلاگ شبنم کاظمی و غزل جلالی را چک کردم. فقط بهزاد سیروان، آرش سیفی، محمد مرادپور، سعید حسین زاده، داود ابراهیم نژاد، مونا، گلاره نقد کرده بودند. پس کو نقدهای بقیه تان؟ تازه بعضی ها هم که فقط وبلاگ شعر یا فقط وبلاگ داستان را نقد کرده اند. عزیزان اصلا مهم نیست شما در چه زمینه ای می نویسید، چه داستان کار می کنید و چه شعر باید توانایی نظر دادن درباره ی یک اثر ادبی را داشته باشید!

دوستان من چند بار بگویم که با نقد کردن آثار بقیه می توانید هم به «نوشتن» خودتان کمک کنید و هم از طریق یافتن ایرادات و خوبی های اثر یک فرد، متوجه شوید که کجای آثار خودتان این ضعف و نکته قوت ها را دارد.

سعی کنید در نقد کردن اصولی را برای خود داشته باشید. مثلا برای نقد کردن یک داستان اول باید بدانید یک داستان مثلا کلاسیک چه اصولی دارد. در جلسه ی 34 کارگاه راجع به اصول داستان نویسی مطلبی نوشته بودم. حالا با توجه به آن اصول شما می توانید تکه به تکه ی داستان را زیر ذره بینتان بگیرید. بعد از خواندن داستان از خودتان سوال بپرسید. مثلا اینکه آیا شخصیت پردازی خوب بود یا فقط در حد تیپ بودند؟ آیا روایت تا پایان داستان حفظ شده بود؟ آیا نویسنده توانسته بود لحن و تفاوت لحن را نشان بدهد؟ آیا دیالوگ های مناسبی را گذاشته بود؟ جواب شما به این سوالها می شود نقد.

برای شعر هم همین روند را در پیش بگیرید. و در پایان نقدتان می توانید خودتان را بگذارید به جای نویسنده و شاعر آن اثر و حالا اگر شما بودید با این شعر یا داستان چه می کردید. پس می توانید حتی به نویسنده پیشنهادهایی هم بدهید.

باز هم تاکید می کنم که همه ی کسانی که خودشان را عضو این کارگاه مجازی می دانند موظف هستند به همه ی !! موارد آموزشی توجهی نشان بدهند.

تکلیف جلسه ی 36:

1-    دیدن حداقل دو فیلم از سه فیلم: «بدو لولا بدو» ساخته ی «تام تیکور»، «21 گرم» ساخته ی «ایناریتو»، «کافه ستاره» ساخته ی «سامان مقدم» . هر کدام از فیلم ها را که دیدید، به فرم به کار رفته در آن دقت کنید و حتی می توانید درباره ی ان مقایسه ای بین دو (یا سه) فیلم داشته باشید.

2-    خواندن یکی از سه کتاب: «سمفونی مردگان» نوشته ی «عباس معروفی»، «صید قزل آلا در امریکا» نوشته ی «ریچارد براتیگان» و یا یک کتاب از «جلال آل احمد».

3-    با توجه به اینکه نقدهای آرش سیفی و سعید حسین زاده نقدهای تقریبا کاملی بودند، به عنوان جایزه برای نقد این جلسه آثار این دو عزیز معرفی می شود:

نقد شعر: http://in-aquarium.persianblog.ir/post/6/

 

نقد داستان: http://sherdardeh.persianblog.ir/post/8

 

4-    (با توجه به فیلد کاری تان یکی را انتخاب کنید)

الف) شعر موزون: یک غزل  حداقل 10 بیتی با قافیه ی «دانشگاه»

ب) ترانه با وزن کلی «مفعول فاعلات مفاعیل فاعلن» (البته از تکنیک های موسیقی و ملودی می توانید استفاده کنید که پرش هایی داشته باشد) که راوی زن باشد
ج) داستان یا شعر سپیدی با ارجاعات داخل متنی به ماجرای عاشورا، یازده سپتامبر، فرانکشتاین و وقایع سال 88 ایران
د)تحقیق درباره ی زندگی امام حسن عسگری از دیدگاه شیعه و سنی

...

تا 1 دی وقت دارید. موفق باشید!

 

لینک تکالیف جلسه ی 35: (با تشکر از غزل)

...

 http://sherdardeh.persianblog.ir/post/4

(تکلیف 34)

http://sherdardeh.persianblog.ir/post/8

(تکلیف 35)

سعید حسین زاده

 

http://sharrr.blogfa.com/post/1

sharrr   تکلیف جلسه 33

 

http://haziun666.persianblog.ir/post/11/

گلاره (تکلیف 32)

 

http://hamjens19.persianblog.ir/post/31/

یاسی (تکلیف 34)

 

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/14

 (تکلیف 34)

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/15

(تکلیف 35)

ترانه

 

http://chizzism.blogfa.com/post/4

چیز

 

http://in-aquarium.persianblog.ir/post/6/

آرش سیفی

 

http://postmodern24.blogfa.com/post/5

یونس

 

http://tumor.persianblog.ir/post/10/

داود ابراهیم نژاد

 

 

+تاریخ چهارشنبه پانزدهم آذر 1391ساعت 15:5 نویسنده فاطمه اختصاری |

یک برنامه ی جدید داریم برای کارگاه. وقتی می بینم بعضی از شما دل به کار خواندن کتاب و دیدن فیلم نمی دهید، مجبورم این دو را جزو تکالیف به حساب بیاورم. و درنتیجه کسی که تکلیفش ناقص باشد نقد نخواهد شد.

یک بسته ی آموزشی مشخص در هر جلسه ارائه می شود. حاوی فیلم و کتاب و پژوهش و نقد. چون من دقت کردم بعضی از دوستان در نقد آثار اصلا شرکت نمی کنند تصمیم گرفتم کنترل بیشتری روی این مورد داشته باشم. به این صورت که هر جلسه یک اثر شعر و داستان (معمولا از بین خود اعضای کارگاه و یا گاهی خارج از کارگاه) انتخاب می کنم و همه موظف هستند آن اثر را نقد کنند و برای آن پست وبلاگ آن شخص کامنت بگذارند. من نقدها را چک می کنم و اگر موردی لازم بود تذکر خواهم داد.

همه ی کسانی که خودشان را عضو این کارگاه مجازی می دانند موظف هستند به موارد آموزشی توجهی نشان بدهند.

تکلیف جلسه ی 35:

1-      باید هر دو فیلم «درخت گلابی» ساخته ی داریوش مهرجویی و فیلم « fight club» (باشگاه مشت زنی) ساخته ی دیوید فینچر را ببینید و نظرتان درباره ی هر دو را در وبلاگتان بنویسید. 15 روز هم وقت دارید.

2-      باید در این 15 روز یکی از دو کتاب «عقاید یک دلقک» نوشته ی هان ریش بل و یا کتاب «گاوخونی» نوشته ی جعفر مدرس صادقی را بخوانید و نظرتان را درباره ی آن در وبلاگتان بنویسید.

3-      ترانه، شعر، داستان و یا حتی تحقیق (که کپی پیسی نباشد و حداقل یکی از رفرنس هایش یک کتاب باشد) : یک اثر گروتسک (طنز سیاه)

4-      نقد این شعر ترانه :

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/13

5-      نقد این داستان شبنم کاظمی:

http://aghayede1dalghak.blogfa.com/post-21.aspx

 

در تاریخ 15 آذر وبلاگ در رابطه با جلسه ی بعدی کارگاه به روز خواهد شد اما احتمالا قبل از آن با پست هایی آموزشی به روز خواهد شد. حتما سر بزنید. تکالیفتان را هر چه زودتر انجام دهید.

+تاریخ چهارشنبه بیست و چهارم آبان 1391ساعت 23:28 نویسنده فاطمه اختصاری |

این جلسه کارگاه تکلیف نخواهد داشت. کار آزاد انجام دهید یا تکالیف هفته های قبل را کار کنید.

این جلسه می خواهیم بیشتر از قبل کار یکدیگر را نقد کنیم و در مورد نقد و شیوه های آن صحبت کنیم. من خودم نقد را شروع کرده ام. تقریبا چند وبلاگ مانده هنوز که سر نزده ام. اما این جلسه می خواهم نقدهایتان را هم بخوانم و درباره ی نقدهایتان صحبت کنم.

درضمن خیلی از بچه ها می گویند حاضر نیستند وبلاگ هایی که تکالیف را به صورت کامل انجام نمی دهند نقد کنند. مثلا وبلاگ هایی که تکلیف معرفی فیلم و کتاب را انجام نمی دهند. پس لطفا سعی کنید تکالیف را کامل انجام بدهید. به هر حال اینجا کارگاهی است که مقررات خودش را دارد!

..............................

نکته اول مورد بحث درباره ی تکلیف جلسه ی 32:

وقتی تکالیف را می خواندم اکثر بچه ها موضوع داستانشان پیرامون فاحشگی بود. شخصیت اصلی شان زن فاحشه ای بود که با بیش از دو نفر ارتباط جنسی دارد. اما این ساده ترین و پیش پا افتاده ترین داستانی است که می توانید برای این موضوع بنویسید. اما اشکالی ندارد اگر حتی راجع به فاحشگی بنویسید، اما حتما باید یک نگاه تازه به آن داشته باشید. دیگر داستانی که درباره ی زن فاحشه ای باشد که با یک نگاه کلیشه ای به اوضاع، احساس انزجار از وضعیتش دارد به هیچ وجه پذیرفته شده نیست.

وقتی این موضوع را می دادم، دلم می خواست با یک دید روانشناسانه با آن برخورد کنید. برای شخصیت پردازی از انسان های اطرافتان ایده بگیرید. از کوچکترین حرکت ها و رفتار های آدم ها می توانید پی به خیلی چیزها ببرید. اگر و تنها اگر نگاهتان دقیق باشد. پس سعی کنید بهتر ببینید!


این چند اصل را درباره ی داستان نویسی مطالعه کنید:

شناخت و انتخاب موضوع:مفهوم کلی که نویسنده آن را در قالب داستان توصیف می کند موضوع داستان است.برای کلیشه و سطحی نشدن داستان نویسنده باید ابتدا بطور دقیق موضوع خود را یررسی کند و سپس برداشت های خود را بصورت داستان تنظیم کند.
اگر نویسنده در زمینه انتخاب موضوع ضعیف عمل کند٬ هرچند در فنون داستان نویسی مهارت داشته باشد نخواهد توانست اثر برجسته ای ارائه دهد.

سوژه یابی: سوژه اولین جرقه ذهنی و الهام عقلی نویسنده است که سعی میکند واقعه جالبی را در خدمت موضوع اصلی و خاص قرار دهد.
به طور کلی می توان گفت موضوع جان سوژه و سوژه لباس موضوع است.یک داستان وقتی زنده باشد تاثیر گذار است و تاثیر آن اگر به شکل مطلوبی ارائه شود فراموش نشدنی خواهد بود.

پیرنگ: درمعنای لغوی به طرح اولیه ای که نقاشان می کشند بعد آن را کامل می کنند پیرنگ می گویند.
در داستان نویسی وقتی نویسنده ارتباط بین حوادث و شخصیت های سوژه را مشخص می کند تا آن را پرورش دهد٬ به آن نوشته ها پیرنگ می گویند.
سوژه میتواند یک اتفاق یا حادثه و برخورد جالب باشد ولی پیرنگ باید برای آن حادثه به شکل دقیق تری شخصیت سازی کند و آن هارا به هم مرتبط نماید.در پیرنگ روابط علت و معلولی آشکارند ولی در مراحل بعد نویسنده می تواند بعضی از رابطه ها و علت ها را حذف نموده و معلول هارا پررنگ تر نماید و این گونه ابهام آفرینی کند.

اسکلت بندی: در این مرحله نویسنده باید برای سوالات ذیل٬ پاسخ کامل و منطقی داشته باشد:
درچه تاریخی؟ زمان داستان٬ مثلا اگر داستان در زمانهای قدیم اتفاق می افتد نحوه گفتار شخصیت ها باید با آن دوره متناسب باشد.
در چه مکانی؟مکان داستان٬ فرهنگ و کارهایی که شخصیت های داستان را معرفی میکند باید با مکان جغرافیایی آن متناسب باشد.
با چه بیانی؟ نوع به کارگیری کلمات: کتابی٬ محاوره ای٬ کتابی-محاوره ای.
اگر نویسنده تناسب را رعایت نکند و بخشی را به دلخواه کتابی و بخش دیگر را محاوره ای بنویسد (بدون قاعده منطقی) داستان را بدشکل کرده و اسلوب آن را درهم میریزد.
چه شخصیت هایی؟ برای اینکه نویسنده در شخصیت پردازی دچار مشکل نشود قبل از شروع داستان باید بداند افراد داستان او از چه ویژگی هایی برخوردارند.


جدال و کشمکش:
این عنصر در داستان جاذبه و کشش ایجاد میکند و نویسنده با استفاده از این تکنیک مخاطب خود را در اوج و فرودهای داستان با صمیمیت همراهی میکند.
جدال و کشمکش به ۳ دسته تقسیم میشود:
۱-جدال با خود
۲-جدال با دیگری ــ دیگران
۳-جدال با محیط


گره افکنی:
پنهان کردن یا مبهم نشان دادن عمدی یک نکتهدر داستان را گره افکنی می گویند.هرچه گره افکنی معقول و منطقی تر باشد خواننده با آن صمیمی تر برخورد می کند.حالات عاطفی خواننده با گره افکنی های حساب شده برانگیخته می شود.
انواع گره افکنی:
۱-گره افکنی واحد: در کل داستان یک گره یا مسئله وجود دارد.
۲- گره افکنی زنجیره ای و پلکانی:یک گره و مسئله مطرح می شود و پس از حل شدن آن گره دوم و سپس سوم و.. اتفاق می افتد وتا انتهای داستان خواننده را ممی کشاند.
۳- گره افکنی دولایه:در گره افکنی دولایه٬ یک لایه از داستان برای اشخاص داخل صحنه داستان روشن و واضح است و لایه دیگر برای اشخاص داستان نامعلوم میباشد ٬ ولی هر دولایه برای خواننده ها معلوم است.


...................

لینک تکالیف جلسه ی پیش آماده ی نقد شما هستند:

(ممنون از غزل عزیز)

 

http://warandlove.blogfa.com/post/3

میلاد

 http://sandaliye-shmareye13.blogfa.com/

آرزو اسمعیل زاده

 http://ghampahlu.blogfa.com/post/5

سعید حسین پور

 http://tumor.persianblog.ir/post/9/

داود ابراهیم نژاد

 http://taranedaraatash.blogfa.com/post/13

ترانه (غزل)

 

+تاریخ چهارشنبه هفدهم آبان 1391ساعت 1:10 نویسنده فاطمه اختصاری |

بعد از تو لای زخم هایم استخوان کردم


سلام . خوبید؟

دلم خیلی گرفته است. خیلی. وبلاگم فیلـ-تر شده و نمی توانم وبلاگ جدیدی بزنم. وبلاگ دکتر موسوی هم فیلـ-تر شده است. غمگینم.

نمی خواهم این غم و دلتنگی را به شما منتقل کنم. اما فقط می خواهم بگویم قدر لحظه هایتان را بدانید. قدر ادبیات را بدانید.


سرگیجه دارم مثل کابوس زمین خوردن


...

خب این هم لینک تکالیف با چند روز تاخیر

با تشکر فراوان از آرزو و غزل عزیزم

حتما همه ی تکالیف را نقد کنید

من هم دست به کار خواهم شد


http://in-aquarium.persianblog.ir/post/5/
آرش سیفی

http://sherdardeh.persianblog.ir/post/2
سعید حسین زاده

http://postmodern24.blogfa.com/post/4
یونس

http://ghampahlu.blogfa.com/post/3
سعید حسین پور (تکلیف 31)
http://ghampahlu.blogfa.com/post/4

سعید حسین پور (تکلیف 32)


http://abonoas.blogsky.com/1391/07/29/post-68/
نرگس رنجبر

http://oposition.blogfa.com/cat-328.aspx
مهدی نصیرمنش

http://tumor.persianblog.ir/post/8
داود ابراهیم نژاد

http://bdaily.bloghaa.com/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C/354
بهزاد

http://puchi13.persianblog.ir/post/31/
پیمان

http://sandaliye-shmareye13.blogfa.com/1391/08
آرزو اسمعیل زاده

http://mohammadfaryabi.blogfa.com/post/3
محمد فاریابی

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/12
ترانه

 

...


تکلیف 33:

ایران

+تاریخ چهارشنبه سوم آبان 1391ساعت 15:7 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام دوستان

هنوز لینک تکالیف را ندارم. تا یکی دو روز آینده حتما آدرس ها را خواهم گذاشت تا نقد کنید. پس باز هم به این پست سر بزنید!

لینک ها رسید ( با تشکر از غزل و بهزاد سیروان )

http://obur.blog.com/2012/10/15/kargah31

رضا(لینک جدید)

http://puchi13.persianblog.ir/

پیمان (لینک جدید)

http://merkousha.net/blog/item/15-31-week-of-fateme-ekhtesari-workshop.html

مسعود غیاث بیگی (لینک جدید)

http://wastelands.blogfa.com/

بیوکی (لینک جدید )


http://www.minevisam2012.blogfa.com/post/3

بهزاد سیروان

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/11
ترانه

http://takalifroyayi.persianblog.ir/post/3/
سهند میراعظمی

http://bdaily.bloghaa.com/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C/324
بهزاد

http://blindowl21.blogfa.com/post/2
محمد فاریابی

http://baftiname.mihanblog.com/post/90
محیا کمالوند

http://postmodern24.blogfa.com/post/3
یونس

http://saeedhosseinzadeh.mihanblog.com/post/54
سعید حسین زاده

http://nasimerooyande.blogfa.com/post/5
نادی

http://sandaliye-shmareye13.blogfa.com/
آرزو اسمعیل زاده

http://tumor.persianblog.ir/post/7

داود ابراهیم نژاد

http://haziun666.persianblog.ir/

گلاره

http://oposition.blogfa.com/cat-324.aspx

مهدی نصیر منش


این مطلب خلاصه ای است از بخشی از کتابی که قبلا معرفی کرده بودم و توضیحی برای تکلیف هفته ی قبل می باشد:

تشبیه

در سنت مطالعات ادبی تشبیه در قالب جمله ای تشبیهی مطرح می شود که دارای چهار جزء است: مشبه، مشبه به ، وجه شبه و ادات تشبیه.

شادمان گشت و دو رخساره ی چون گل بفروخت

زیر لب گفت که احسنت و زه ای بنده نواز (فرخی)

رخساره به دلیل برافروختگی (سرخی) به گل تشبیه شده است. در این جمله، رخساره مشبه، گل مشبه به، چون ادات تشبیه و برافروختگی وجه شبه نامیده می شود. از جمله ای تشبیهی می توان ادات تشبیه و وجه شبه را حذف کرد و در این شرایط با حذف وجه شبه به تشبیه مجمل و با حذف ادات تشبیه به تشبیه بلیغ دست یافت. ولی وجود دو رکن مشبه و مشبه به در جمله ی تشبیهی الزامی است.

لبش چون لعل سرخ است. لبش چون لعل است . لبش لعل است.

استعاره ، عالی ترین نوع تشبیه به حساب می آید و آن در شرایطی است که از ارکان تشبیه ، یعنی مشبه، مشبه به، ادات تشبیه و وجه شبه، تنها مشبه به به کار رود.

وقتی از تشبیه (خورشید چون گوی عسل) استفاده می کنیم، خواننده را در محیطی قرار می دهیم که متوجه شود صحبت درباره ی خورشید است. ولی اگر (گوی عسل) را به جای خورشید قرار دهیم، به خواننده امکان می دهیم تا (گوی عسل) را در معنی دلخواه خود تعبیر کند.

خورشید چون گوی عسل به خون نشست.  آن گوی عسل به خون نشست.

در مثال اول کاربرد مشبه در کنار مشبه به محدودیتی در بازخوانی خواننده پدید می آورد و او را به سمت درک «غروب خورشید» سوق می دهد. در حالیکه مثال بعدی خواننده را آزاد می گذارد تا به خلاقیت خود ادامه دهد و علاوه بر غروب خورشید به تعابیر دیگری چون «اشک معشوق» «خونین شدن چشمی به رنگ عسل» و جز آن دست یابد.

ماهیت استعاره به دورتر شدن هرچه بیشتر مدلول از مصداق می انجامد و مخیل ترین نوع کلام را به دست می دهد.

از زبان شناسی به ادبیات/ کوروش صفویلحظه های بیکاری تان را چکار می کنید؟

منظورم آخر هفته ها و تعطیلات و ... نیست. آنها هم هست اما منظور من لحظه های کوچکتر بیکاری است. مثلا لحظه هایی که از دانشگاه برمی گردید، توی اتوبوس یا مترو، منتظر شام هستید، دراز کشیده اید و می خواهید بخوابید اما خوابتان نمی برد، یا هزار لحظه ی کوچک کوچک دیگر. این لحظه ها چکار می کنید؟ به چی فکر می کنید؟ با موبایلتان بازی می کنید؟ موزیک گوش می دهید؟ خیالبافی می کنید؟ داستان صوتی گوش می دهید؟ به دوستانتان اس ام اس می زنید؟ به ایده هایی برای شعر و داستانتان فکر می کنید؟

نمی خواهم شعار بدهم و بگویم آآآه دوستان بیایید از لحظه های کوچکمان استفاده کنیم و ... نه! ولی می خواهم بگویم به اینکه در این لحظه ها چکار می کنید یا بهتر است چکار کنید فکر کنید.


دوستانی که تکلیف 29 را نوشته اند، داستان پلیسی. یک سوال مهم از شما دارم آیا برای نوشتن داستان پلیسی سرچ هم کردید؟ تحقیق هم کردید؟

هدف این کارگاه این است که شما را وادار کند به تحقیق و پرسش و ... وگرنه خودتان میبینید که هیچ آموزش مستقیمی در این کارگاه داده نمی شود. خب می خواهم ببینم آنهایی که سرچ کرده اند این وبلاگ را دیده اند؟


بیست قاعده برای نوشتن داستان های کارآگاهی


تکلیف جلسه 32:

(لطفا بالای پست تکلیف، عنوان تکلیف را بنویسید)

لطفا سوال پایین را به عنوان تکلیف در وبلاگهایتان جواب بدهید:

چهار فیلم تاثیرگذار زمان شاه را نام ببرید و علت تاثیرگذاری هر کدام را شرح بدهید.

شعر و داستان: اثری که راوی آن با حداقل دو نفر رابطه (عشقی، حسی یا جنسی) داشته باشد.

+تاریخ یکشنبه شانزدهم مهر 1391ساعت 20:21 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام دوستان من

خوبید؟

امروز روز دوم مهرماه است. پاییز شروع شده و حس می کنم حال و هوای این ماه، حال و هوای کار کردن و آموختن و نوشتن و تمرین است.

الان که این سطرها را می نویسم از کارگاه خانم الهام میزبان برگشته ام  و در یک کافی نت سرعت پایین در مشهد نشسته ام. بعد از فیلـ-تر شدن وبلاگم، رقص روی سیم های خاردار، این وبلاگ تنها جاییست که برایم مانده. برایش ارزش قائلم. برای شما دوستان خوبم ارزش قائلم و انتظار دارم شما هم برای ادبیات ارزش قائل باشید.

 

تمام تکالیف جلسه ی 28 را نقد کرده ام. تنها دو وبلاگ باز نمیشد که متاسفانه یکی از آنها وبلاگ بهزاد سیروان عزیز بود که واقعا نمی دانم به چه جرمی فیلـ-تر شده بود. امیدوارم او هم دوباره به دنیای مجازی برگردد که منتظر وبلاگ جدیدش هستیم. چند تا از وبیلاگ های پرشین بلاگ هم کامنتها ارور می دادند. اگر احیانا نقد من نرسیده به این وبلاگ ها حتما تذکر بدهند.

 

زحمت جمع آوری لینک های این جلسه را غزل و بهزاد کشیده اند که از هر دو ممنونم. اگر اسم کسی از قلم افتاده حتما یادآوری کند:

http://www.ghampahlu.blogfa.com/post/2

سعید حسین پور ( لینک جدید )

 http://sandaliye-shmareye13.blogfa.com/1391/07

آرزو اسمعیل زاده

http://haziun666.persianblog.ir/

گلاره


http://taranedaraatash.blogfa.com/post/10

ترانه

http://merkousha.net/blog/item/6-icecream.html
مسعود غیاث بیگی
http://ghoghno0o0s.persianblog.ir/post/4/
سعید
http://nasimerooyande.blogfa.com/post/4
نادی

http://saeedhosseinzadeh.mihanblog.com/post/53
سعید حسین زاده
http://baftiname.mihanblog.com/post/88
محیا کمالوند
http://mimghaf2.blogfa.com/post/4
امیر حافظ
http://m9na.blogfa.com/post-41.aspx
مونا (تکلیف 27)
http://m9na.blogfa.com/post-42.aspx
مونا (تکلیف 29)

http://postmodern24.blogfa.com/post/2
یونس
http://obur.blog.com/2012/09/05/kargah29/
رضا حموله
http://mineone2.blogfa.com/
آرسو
http://khateazadi.persianblog.ir/post/30/
رضا بولنجک (تکلیف 28)
http://in-aquarium.persianblog.ir/post/4/
آرش سیفی

http://puchi13.persianblog.ir/post/29/

پیمان ( تکلیف 28)

http://oposition.blogfa.com/cat-289.asp
مهدی نصیر منش

http://warandlove.blogfa.com/post/2
میلاد
http://iman136938.blogfa.com/1391/06
ایمان

http://tumor.persianblog.ir/post/5/

داوود ابراهیم نژاد

 

دوستان خوبم مثل هر جلسه از شما خواهش می کنم دو کار اصلی کارگاه را فراموش نکنید! فراموش نکنید! فراموش نکنید!

1-      دیدن حداقل یک فیلم و خواندن حداقل یک کتاب در هفته و معرفی حداقل یک فیلم و کتاب در وبلاگتان.

2-      نقد کردن تکالیف دوستانتان. هنوز هم که به کامنت دانی های وبلاگ هایتان سر می زنم جای اسم خیلی ها خالی است.

 

 

تکلیف جلسه 31:

داستان: داستانی که در فضای قبرستان اتفاق بیفتد

شعر سپید و شعر موزون و ترانه: اثری که در آن به هیچ وجه از اضافه ی تشبیهی و تشبیه استفاده نشده باشد

+تاریخ یکشنبه دوم مهر 1391ساعت 19:8 نویسنده فاطمه اختصاری |

1- وبلاگ کارگاه 15 شهریور به روز نخواهد شد. در نتیجه وقت بیشتری دارید برای کار روی موضوع تکلیف و وقت بیشتری دارید برای دیدن فیلم و خواندن کتاب و نوشتن درباره ی آنها.


2- شنبه جلسه ی حضوری کارگاه مجازی بود. البته خیلی ها نبودند و جای خیلی ها خالی بود. حرف زدیم و شعر و داستان خواندیم.


نرگس رنجبر - آرسو - گلاره - فاطمه اختصاری - پیمان - شهاب - یاسی - آقای رنجبر - سعید حسینی پور

3- متن آرین مهاجر را بخوانید که نقد کوتاهی ست برای آثار بچه های کارگاه:


الف ) شرح حال نویسی ! :

اگر سعی در توضیح وضعیتی یا شرایطی دارید سعی کنید آن را در قالب کشمکش میان شخصیت ها ، توصیف عواملی که به آن شرایط دامن می زنند ، توصیف کلی وضعیت بدون در نظر گرفتن احساس شخصی و ... بیان کنید به گونه ای که مخاطب شرایط را درک کند ، احساس کند ،بفهمد نه این که صرفا دریافت کند که شرایط مد نظر نویسنده در جریان است و وقایعی را باعث می شود  که خواه نا خواه کلیشه ای به نظر می رسند؛ پس سعی کنید داستان به صورت شرح حال درنیاید طوری که گویا یک پزشک یا یک کارآگاه مجبورتان کرده ریزترین  جزییات بیماریتان یا یا یک واقعه را مو به مو به یاد آورید .

ب ) احساس و بیان آن : 

احساس می تواند بیان شود اما کوتاه و لحظه ای ، احساس باید حس شود وقتی شخصیت درد دارد مخاطب باید درد را حس کند ببیند ولی نه کاملا واضح، فرض کنید احساس یک چیزی مثل روح است می شود لمسش کرد حسش کرد ولی نمی توان در آغوشش گرفت دود می شود می رود پس سعی

کنید احساس را درتعامل شخصیت با دیگر شخصیت ها و با اشیا نشان دهید به عنوان مثال برای نشان دادن نفرتتان از چیزی نباید پشت سر هم بگویید از آن متنفرم یا حالم را به هم می زند سعی کنید در روند داستان به مخاطب بقبولانید که از چیزی متنفرید یا از  چیزی خوشتان می آید در این صورت می توانید حس  هم دردی مخاطب را بیدار کنید این زمانی به درد می خورد که شخصیت با یک واکنش ناگهانی نسبت به  آن چیز، احساسش را بروز می دهد این جا است که مخا طب شخصیت را درک  می کند یا حتی به همراه او واکنشی تقریبا مشابه می دهد

پ ) استفاده از واژه ها و عبارت های محاوره ای :

در صورتی که نقل قول باشد ایرادی ندارد به شرطی که لحن به صورت صحیح و متناسب با خلقیات و صنف شخصیت در آن اعمال شود و در صورتی که مکالمه ها زیاد باشد استفاده ی صرف از محاوره ممکن است کسل کننده یا حتی بی مزه ! به نظر آید اگر کل داستان را به شکل محاوره ای بنویسید بیشتر شبیه قصه هایی می شود که سینه به سینه نقل می شوند.

امیدوارم که توانسته باشم کاری هرچند کوچک برای ادبیات و برای شما دوستان نادیده ام کرده باشمدر صورت تمایل می توانید کتاب ((نامه هایی به یک نویسنده ی جوان )) اثر ماریو بارگاس یوسا را بخوانید که نکات داستان نویسی را در کارهای نویسندگان بزرگ برجسته کرده و نمایانده است.

+تاریخ دوشنبه سیزدهم شهریور 1391ساعت 15:8 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام دوستان من

عذرخواهی بابت تاخیر به روز کردن.

و قول برای نقد کارها.

معرفی فیلم و کتاب را فراموش نکنید.

 

تکالیف زیر را بخوانید و نقد کنید: (با تشکر از غزل برای جمع آوری لینک ها)

http://haziun666.persianblog.ir/

گلاره (لینک جدید)

http://www.fafa628life.blogfa.com/

فافا (لینک جدید)

http://www.bihavakesh.blogfa.com/post/3

ابوالفضل (لینک جدید)

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/9

ترانه

http://iman136938.blogfa.com/post/1

ایمان

http://www.mahkani.blogfa.com/post-13.aspx

بصیر

http://ma-vie.blogfa.com/post/29

حجت


http://in-aquarium.persianblog.ir/post/3/

http://in-aquarium.persianblog.ir/post/2/

آرش سیفی

http://khateazadi.persianblog.ir/post/27

رضا بولنجک

http://nasimerooyande.blogfa.com/post/2

نادی

http://www.ghampahlu.blogfa.com/post/1

سعید حسین پور

http://warandlove.blogfa.com/post/1

میلاد

http://baftiname.mihanblog.com/post/82

محیا کمالوند

http://sepando0n.blogfa.com/post/51

پرستا

http://andishaan.blogfa.com/post/262

اندیشان (س. ی.)

http://www.mimghaf2.blogfa.com/post/1

امیر حافظ

http://tumor.persianblog.ir/post/4

داود ابراهیم نژاد
http://oposition.blogfa.com/cat-283.aspx

مهدی نصیرمنش (تکلیف 27)

http://oposition.blogfa.com/cat-287.aspx

مهدی نصیر منش (تکلیف 28 )

http://minevisam2011.blogfa.com/post-21.aspx

بهزاد سیروان

http://hamjens19.persianblog.ir/post/30/

یاسی

http://siamma6q.blogfa.com/

صدف فیاضی

http://postmodern24.blogfa.com/1391/06

یونس

http://sandaliye-shmareye13.blogfa.com/1391/06

آرزو اسمعیل زاده

 

تکلیف جلسه ی 29:

داستان: یک داستان پلیسی بنویسید.

شعر: توی یک بستنی فروشی کل شعر اتفاق بیفتد.

+تاریخ یکشنبه پنجم شهریور 1391ساعت 13:26 نویسنده فاطمه اختصاری |

عصبانی و ناراحتم!

15 روز گذشته و فقط 6 نفر تکالیف را انجام داده اند!

تازه 5 نفرشان افراد جدید کارگاه هستند!

باورم نمی شود. یک بار وبلاگ همه ی بچه ها را سر می زنم. نه! خبری نیست!

کجایید؟ دارید چکار می کنید؟ اگر نتوانید توی 15 روز!!! یک شعر یا داستان بنویسید آنوقت دلتان می خواهد نویسنده ی خوبی هم بشوید؟ همین جوری؟

16 تکلیف قبلی را سر می زنم. خب آفرین ! باید خوشحال باشم که 16 نفر تکالیفشان را انجام داده اند. اما چند نفر فقط معرفی کتاب و فیلم داشتند؟؟ برای چند نفرتان کامنت گذاشتم معرفی کتاب و فیلم کوووووو؟

اگر نتوانید توی 15 روز!!! حداقل حداقل یک فیلم ببینید و یک کتاب بخوانید به چه دردی می خورید توی این ادبیات!؟

به خدا خواندن کتاب برای من اهمیتش از نوشتن آن تکلیف مهم تر است!! چندین بار هم علتش را گفته ام! هدف من از این کارگاه این است که شما عادت کنید به کتاب خواندن! عادت کنید به فیلم دیدن! عادت کنید به صحبت کردن راجع به فیلم و کتاب! عادت کنید به تفکر!

دوستان عزیزم. تمام چیزهایی که می گویم برای خودتان است. برای پیشرفت خودتان. اگر اینقدر به من اعتماد داشته اید که وارد این کارگاه مجازی شده اید پس باید به حرفم اعتماد کنید! از شما این انتظار را دارم!

این تکالیف را حتما نقد کنید! با شیوه ی اصولی نقد! (من به کامنت هایی که گذاشته اید برای همدیگر توجه می کنم. دوست داشتم، یا خوشم نیامد نقد نیست!!!)

با تشکر از غزل برای جمع آوری لینک ها. اگر اسم کسی جا افتاده حتما تذکر بدهد .

http://oposition.blogfa.com/cat-279.aspx

مهدی نصیرمنش ( لینک جدید) تکلیف 26

http://www.anna-90.blogfa.com/

آناهیتا

http://haziun666.persianblog.ir/

گلاره (لینک جدید)

http://www.fafa628life.blogfa.com/

فافا (لینک جدید)

http://www.atrenarenj.blogfa.com/

بهار (لینک جدید)

 http://puchi13.persianblog.ir/

پیمان (لینک جدید)

http://hamjens19.persianblog.ir/post/29/

یاسی ( لینک جدید)

http://tumor.persianblog.ir/

داوود ابراهیم نژاد

http://sepando0n.blogfa.com/post/50

پرستا

http://sandaliye-shmareye13.blogfa.com/post/26

آرزو اسمعیل زاده

http://ma-vie.blogfa.com/post/28

حجت

http://www.andishaan.blogfa.com/post/260

اندیشان

http://khateazadi.persianblog.ir/post/27

رضا بولنجک

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/8

ترانهتکلیف 28:

شعر یا داستانی که شخصیت اول آن از سکس بدش می آید.

(شخصیت اول می تواند راوی شعر یا داستان باشد، می تواند هم نباشد)

+تاریخ یکشنبه پانزدهم مرداد 1391ساعت 23:56 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام

عذرخواهی من بابت بی نظمی و دیر به روز شدن وبلاگ را ببخشید و بگذارید به حساب قطع شدن اینترنت و ناخوشی کوچکم.

کامنت ها جواب داده خواهد شد. دوستانی که نقد نشده اند هم در اولین فرصت نقد می شوند.

 

تکالیف هفته ی قبل کارگاه را بخوانید و نقد کنید!

دوستان لطفا لطفا نکاتی که به ذهنتان می رسد ، هرچقدر هم کوچک، را تذکر بدهید. «مرسی دوست داشتم» نقد نیست!

(ممنون از بهزاد برای جمع آوری لینک ها. کسانی که از قلم افتاده اند حتما کامنت بگذارند)

 

 http://hamjens19.persianblog.ir/post/28/

یاسی

http://oposition.blogfa.com/cat-255.aspx

علی نصیرمنش تکلیف 25


http://tabestane-barfi.blogfa.com/post/5

علی شیشه گر

http://sandaliye-shmareye13.blogfa.com/post/25

آرزو

http://hamjens19.persianblog.ir/post/27/

گلاره

http://sin-h.persianblog.ir/

سمیرا

http://mineone2.blogfa.com/

آرسو

http://www.bihavakesh.blogfa.com/post/2

ابولفضل

http://www.anna-90.blogfa.com/

آناهیتا

http://taranedaraatash.blogfa.com/

ترانه

http://www.abrbarani110.blogfa.com/

ابر

http://www.atrenarenj.blogfa.com/post/28

بهار

http://puchi13.persianblog.ir/

پیمان

http://ghampahlu.blogfa.com/

سعید حسین پور

http://www.mahkani.blogfa.com/

بصیر

http://minevisam2011.blogfa.com/

ب.سیروان

 

نکته: از همه ی شعرها و داستان هایتان لذت بردم و نظرم را برایتان نوشتم اما به خاطر قولی که دادیم، من تکلیف محیا را بعنوان اثر خوب جلسه ی پیش در زمینه ی شعر معرفی می کنم.

 

سوال: حقیقتا چند نفر کتاب «طلا در مس» را خواندند؟ حقیقتا چند نفر دنبال کتاب «طلا در مس» گشتند؟

 

تکلیف این هفته:

شعر یا ترانه یا داستانی که سوژه ی اصلی آن «گلابی» است . یعنی میوه ی «گلابی» نقش اساسی در آن ایفا می کند.

 

 

+تاریخ سه شنبه سوم مرداد 1391ساعت 22:33 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام

با اینکه بدجور سرما خورده ام و صدایم در نمی آید و سردرد دارم، اما خیلی خوشحالم!

به تک تک وبلاگ هایتان که سر می زدم این خوشحالی مضاعف می شد. گرچه نسبت به زمانی که هر 7 روز یکبار به روز می شد این وبلاگ، بچه های کارگاه کمتر شده اند، اما حس می کنم دارید روز به روز قوی تر می نویسید. به هر حال امیدوارم این فصل امتحانات زودتر بگذرد، همه تان هم بیست بگیرید و برگردید به کارگاه ادبیات عزیزمان.

حالا این تکالیف را نقد کنید: (این بار من زودتر از شما نقد کرده ام!)

 

http://www.bihavakesh.blogfa.com/

ابولفضل

http://sandaliye-shmareye13.blogfa.com/

آرزو

http://puchi13.persianblog.ir/post/24/

پیمان

http://www.atrenarenj.blogfa.com/

بهار

http://www.minevisam2011.blogfa.com/

ب.سیروان

http://unusual-words.blogfa.com/

لوتوس

http://hamjens19.persianblog.ir/

گلاره

http://hamjens19.persianblog.ir/post/21/

یاسی

http://baftiname.mihanblog.com/post/75

محیا

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/5

ترانه

http://www.anna-90.blogfa.com/

آناهیتا ( تکالیف 23 و 24 )

 

درباره ی نقد کارها این نکته را باید بگویم. اگر فکر می کنید من مدت هاست نقدی روی اثرتان ننوشته ام علاوه بر اینکه به شلوغی سر من مربوط می شود اما یک دلیل دیگر هم دارد. من کارهایتان را اغلب می خوانم اما همیشه چیزی نمی نویسم. چون احساس می کنم همین که دارید شما می نویسید و کار می کنید کافی است. علاوه بر آن از همه تان این انتظار را دارم که به نقدهایی که گه گاه می کنم توجه کنید و در شعر و داستان های بعدی تان آن موارد را کمتر ببینم. مثلا دوگانگی زبانی که دفعه ی پیش درباره اش صحبت کردیم. واقعا با تمرین و دوباره و دوباره خواندن اثر می توانید خودتان این ایراد جزیی را برطرف کنید. همچنین ایرادات وزنی. از دوستانتان کمک بگیرید. حتی از من. با کسانی که نقدتان می کنند وارد دیالوگ بشوید و از آنها کمک بخواهید. حتی اگر یک نکته ی خیلی جزیی و کوچک را یادآوری کرده باشند باز هم کمک بزرگی کرده اند. و این مورد را یادتان نرود که خودتان بزرگترین و بهترین نقد کننده ی آثارتان هستید. با تمرین و تمرین و تمرین! اصلاح و اصلاح و اصلاح!

 

برای تکالیف باغ نتایج نظرسنجی را می توانید نگاه کنید. من این جلسه شخصا کسی را انتخاب نمی کنم و مثل شما فقط در نظرسنجی شرکت می کنم: (رمز مشاهده ی نظرسنجی : 3661135)

فیلم و کتاب پیشنهادی من:

کتاب «خیلی خوشبختم خانوم صادقی» از علیرضا مجابی

این یادداشت کوتاه را هم می توانید درباره ی این کتاب بخوانید: (درضمن به طرز نوشتن خوانش کوتاه این متن هم دقت کنید. یک معرفی کوتاه و مفید از کتاب)

یادداشتی کوتاه بر رمان خیلی خوشبختم خانم صادقی

 


فیلم «هانا و خواهرانش»

یکی از بهترین فیلم های وودی آلن است

همان طور که از اسم فیلم برمیآید فیلم درباره ی هانا و خواهرانش می باشد. البته به هیچ وجه نمی توانید مطمئن باشید شخصیت اول این فیلم «هانا» است یا خود وودی آلن یا الی یا...

این فیلم یک روایت موازی جداگانه از زندگی شخصیت های محوری فیلم است. که کم کم با نگرشها، ارتباطات و کنش های متفاوت آنها در طول فیلم آشنا می شویم.

تکلیف شماره 25:

داستان: یکی از داستان های کلاسیک قدیمی در فضای امروز ایران اتفاق بیفتد

مثلا داستان رستم و سهراب که در زمان حال ایران دارد اتفاق می افتد

شعر: شعری که فرم موازی داشته باشد و در آن از کلمات کامپیوتر، سوسک و تابوت استفاده شده باشد


به روز رسانی بعدی : 15 تیر + و - 2 روز

+تاریخ جمعه دوم تیر 1391ساعت 19:50 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام

خوبید؟ قرار بود به جای هر 7 روز یک بار، هر 15 روز یک بار به روز کنیم. فکر می کردم با اعلام دقیق زمان به روزرسانی و داشتن وقت بیشتر، تکالیف بیشتری انجام خواهد شد اما...

لینک های زیر را ببینید! فقط 6 نفر تکلیف ها را انجام داده اند! به نظرتان می شود نتیجه گیری کرد که ما هنوز و همچنان باید برای پیشرفت و انجام کارهایی که برای خودمان مفید خواهد بود، زور و فشار را روی سر خودمان حس کنیم؟

یا نه شاید خرداد، ماه امتحان هاست، ماه دردسرهاست و ماه تنبلی!

بگذریم...

به لینک های زیر سر بزنید و همه را به طور کامل نقد کنید، علاوه بر نقد تا به روز رسانی بعدی بهترین اثر را از دید خودتان معرفی و در همین وبلاگ کامنت بگذارید. با تشکر از بهزاد سیروان برای جمع آوری لینک ها. اگر اسم کسی از قلم افتاده است لطفا اعلام کند.


http://roshanam.blogfa.com/

سارا (لینک جدید)

 http://hamjens19.persianblog.ir/post/19/

گلاره (لینک جدید)

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/4

ترانه

http://baftiname.mihanblog.com/post/71

محیا

http://www.atrenarenj.blogfa.com/

بهار

http://mineone2.blogfa.com/post/6/5-%D8%A7%D9%BE%D9%8A%D8%B2%D9%88%D8%AF%D9%8A-

آرسو

http://puchi13.persianblog.ir/

پیمان

http://www.minevisam2011.blogfa.com/post-17.aspx

ب.سیروان


وبلاگ دیگرم همین الان به روز شده است و می توانید معرفی یک کتاب خوب و یک فیلم خوب را در آن ببینید:

رقص روی سیم های خاردار

www.havakesh66.persianblog.ir

لطفا آدرس وبلاگ جدید (بعد از فیلـ-تر ) را در پیوندهایتان تصحیح کنید. ممنون


تکلیف شماره 24:

شعر یا داستانی که یکی از شخصیت های محوری آن دختری با لباس قرمز باشد

 

+تاریخ چهارشنبه هفدهم خرداد 1391ساعت 0:54 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام دوستان خوبم


از نمایشگاه کتاب چه خبر؟ کتاب خواندید؟

اگر نمی توانید برای خریدن کتاب هزینه کنید، حتما عضو کتابخانه هایی بشوید که کتاب های خوب را هم دارند. و لطفا حرف من درباره ی خواندن کتاب را جدی بگیرید. کسی که در هفته کمتر از یک کتاب بخواند عضو این کارگاه نیست!!


از تکالیف و امتحان چه خبر؟

بعضی از جواب ها را نگاه کرده ام و راضی بوده ام. اما چرا بعضی از سوالات را جواب نداده اید؟ جایی که شما را وادار به نوشتن و نظر دهی کرده ام، می توانست یک نوع تمرین مقاله نویسی باشد. شما قسمت هایی از متن کتاب یا سایر منابع را می آورید و سپس نظر خودتان را هم می نویسید. باید بنویسید تا یاد بگیرید. تا بتوانید نوع نگارش و جمله بندی ها و ترتیب گفتن موضوعات را درست انجام بدهید. به هر حال...


از پیشنهادات و تصمیمات کارگاهمان چه خبر؟

پیشنهادهای خوبی دریافت کرده ام. مثلا اینکه قرار است در هر پست، از بین تکالیف انجام شده، یک تکلیف نمونه را انتخاب کنیم و در وبلاگ قرار بدهیم. حالا می توانید شما به تکالیف رای بدهید یا اینکه وبلاگ تکلیف مورد نظرتان را برایم کامنت خصوصی بگذارید. درباره ی امتحان هفته ی قبل من این دو وبلاگ تکالیف را کامل تر و با دقت بیشتری انجام داده بودند:

http://www.mahkani.blogfa.com/post-11.aspx

بصیر

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/3

ترانه

 

فیلم و کتاب پیشنهادی که به قوت خود باقی است و همه ی دوستان لطفا قرارمان را فراموش نکنند و فیلم و کتابی که در آن هفته!! خوانده اند را به دوستان خود معرفی کنند. من هم در هر پست سعی می کنم یک فیلم و کتاب که در آن هفته خوانده ام و یا معرفی کتابی که به نظرم مناسب است و خودم با آن موافقم را به شما پیشنهاد کنم.

کتاب پیشنهادی این هفته ام: رقص های جنگ اثر «شرمن الکسی»

درباره ی این کتاب و یک کتاب دیگر این پست دکتر مهدی موسوی را بخوانید

قصه های خوب برای بچه های خوب

 

و قرار است وبلاگ به جای هفته ای یک بار، هر دو هفته یک بار به روز شود تا فرصت بیشتری برای انجام تکالیف داشته باشید.

اول و پانزدهم هر ماه! بعلاوه ، منهای 2 روز

(به روز رسانی بعدی 15 خرداد)

 

تعدادی از وبلاگ های شما عزیزانم را کنار وبلاگ کارگاه خوتان لینک دادم. کسانی که از قلم افتاده اند بفرمایند تا لینکشان اضافه شود. اگر هم دوست دارید بگویید تا با عنوان دیگری لینک کنم.


جواب های امتحان دوستانتان را بخوانید، بیاموزید و حتی درباره ی نظر شخصی با آنها وارد بحث بشوید: (با تشکر از بهزاد سیروان عزیز  که زحمت جمع آوری لینک ها را هر دفعه می کشد)

 ایلیا ( لینک جدید )

http://myilia.blogfa.com/post-49.aspx

محیا کمالوند

http://www.baftiname.mihanblog.com/post/59

میترا

http://kargahefateme.blogfa.com/post-20.aspx

محمود

http://tamrin01.blogfa.com/post/4

بهار

http://www.atrenarenj.blogfa.com/post/16

http://www.atrenarenj.blogfa.com/post/15

آرسو

http://mineone2.blogfa.com/post/5/%D9%83%D9%88%D9%8A%D9%8A%D8%B2-%D9%83%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87%D9%8A-D

ترانه

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/3

مریم

http://cheraqhaye-khamush.persianblog.ir/post/10/

بصیر

http://www.mahkani.blogfa.com/post-11.aspx

مهدی نصیر منش

http://oposition.blogfa.com/9102.aspx

ب. سیروان

http://minevisam2011.blogfa.com/post-16.aspx

 

 

تکلیف شماره 23:

شعر یا داستانی که تمام آن در لوکیشن یک باغ اتفاق بیفتد

راستی وبلاگ من مجددا فیلـ-تر شد. دوستان خوبم از این به بعد در وبلاگی جدید منتظرتان هستم. ممنون می شوم اگر لطنک های وبلاگتان را تصحیح کنید و در خبررسانی این وبلاگ جدید کنارم باشید. با تشکر فراوان

Havakesh66.persianblog.ir

فاطمه اختصاری

 

+تاریخ چهارشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1391ساعت 17:58 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام بر همه ی دوستان عزیزم

اول از همه از طرف خودم 12 اردیبهشت را به همه ی کسانی که چیزی به من آموختند تبریک می گویم. و سپس، ممنون از همه ی شما که این روز را به من تبریک گفتید!

واقعا امیدوارم لایق کلمه ی معلم باشم!

 

در هفته ی اخیر سعی کردم تعدادی از تکالیف دوستان را نقد کنم و خیلی خیلی خوشحالم که داریم همگی با هم در نقد آثار یکدیگر شرکت می کنیم.

این دوستان در انتظار نقد شما هستند. با تشکر از بهزاد عزیز برای جمع آوری لینک ها

(دوستانی که از قلم افتاده اند سریعتر تذکر بدهند)

 

 http://myilia.blogfa.com/post-46.aspx

ایلیا (لینک جدید)

http://baftiname.mihanblog.com/post/37

محیا کمالوند

http://kargahefateme.blogfa.com/post-18.aspx

میترا

http://abadi14.blogfa.com/

عبدالرحیم

http://puchi13.persianblog.ir/post/19/

پیمان

http://tamrin01.blogfa.com/

محمود

http://www.atrenarenj.blogfa.com/1391/02

بهار(رمز: سلام)

http://tabestane-barfi.blogfa.com/post/3

علی شیشه گر

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/2

ترانه

http://mineone2.blogfa.com/post/4/%D8%AA%D9%83%D9%84%D9%8A%D9%81-22

آرسو

http://hamjens19.persianblog.ir/post/8/

یاسی

http://hamjens19.persianblog.ir/post/7/

گلاره

http://minevisam2011.blogfa.com/post-15.aspx

ب.سیروان

http://www.atrenarenj.blogfa.com/post/13

بهار ( تکلیف21)

 

 

نمایشگاه کتاب است و می دانید که چقدر تاکید دارم برای کتاب خواندن. بارها گفته ام که می توانیم با شعر خواندن وزن شعر را در گوشمان حفظ کنیم و می توانیم برای خودمان کیسه ای از کلمات جور کنیم. می توانیم با خواندن داستان، شخصیت پردازی را یاد بگیریم، از تجربیات سایرین برای آثار خودمان استفاده کنیم و خیلی چیزهای دیگر.

چقدر خوب است که در زندگی روزمره مان همیشه وقت و هزینه ای برای کتاب کنار بگذاریم. نمایشگاه تهران فرصت خوبیست تا کتاب بخریم و یکدیگر را ببینیم.

من هر دو جمعه 15 و 22 را در نمایشگاه کتاب هستم و مشتاق دیدار شما عزیزانم. تلفن من را هم که داشته باشید برای هماهنگی: 09364223969

 

یک لیست قدیمی حاوی پیشنهاداتی برای خرید و خواندن کتاب دارم که فکر می کنم الان زمان مناسبی باشد برای ارائه کردنش. البته باید ببخشید که مدتهاست فرصت آپدیت کردنش را نداشته ام:

 

1- سلاخ خانه شماره 5                  كورت ونه گات

2- گهواره گربه                           كورت ونه گات

3- جزاير گالاپاگوس                     كورت ونه گات

4- زندگي در پيش رو                    رومن گاري

5- خداحافظ گاري كوپر                 رومن گاري

6- عاشقيت در پاورقي                   مهسا محبعلي

7- آثار شيوا ارسطويي (نظير: نسخه اول، آفتاب مهتاب، آمده بودم با دخترم چاي بخورم و...)

8- عقايد يك دلقك                          هاينريش بل

9- آبروي از دست رفته كاترينا بلوم (رسوايي كاترينا بلوم)            هاينريش بل

10- عصر قهرمان (زندگي سگي)      ماريو وارگاس يوسا

11- گفتگو در کاتدرال                            ماريو وارگاس يوسا

12- سور بز                                 ماريو وارگاس يوسا

13- در قند هندوانه                         ريچارد براتيگان

14- دلتنگي هاي نقاش خيابان چهل و هشتم                  ديويد جروم سالينجر

15- كليساي جامع                        ريموند كارور

16- آثار آنتوان چخوف

17- خشم و هياهو                        ويليام فاكنر

18- زندگي شهري                       دونالد بارتلمي

19- آثار ساموئل بكت

20- ناطور دشت                         ديويد جروم سالينجر

21- فراني و زويي                      ديويد جروم سالينجر

22- وداع با اسلحه                      ارنست همينگوي

23- اگر شبي از شب هاي زمستان مسافري...                 ايتالو كالوينو

24- سنگر و قمقمه هاي خالي                     بهرام صادقي

25- ملكوت                                           بهرام صادقي

26- يوزپلنگ هايي كه با من دويده اند           بيژن نجدي

27- سپيدبرفي                    دونالد بارتلمي

28- كمدي هاي كيهاني           ايتالو كالوينو

29- شواليه ناموجود              ايتالو كالوينو

30- سمفوني مردگان            عباس معروفي

31- شازده احتجاب               هوشنگ گلشيوي

32- بار هستي (سبكي تحمل ناپذير هستي)           ميلان كوندرا

33- جاودانگي                    ميلان كوندرا

34- مهماني خداحافظي (والس خداحافظي)           ميلان كوندرا

35- بوف كور                     صداق هدايت

36- مدير مدرسه                   جلال آل احمد

37- نمايشنامه هاي پيتر هانتكه

38- داستان خرس های پاندا: به روایت یک ساکسیفونیست که دوست دختری در فرانکفورت دارد         ماتئي ويسني يك

39- ناشناس در اين آدرس (گيرنده شناخته نشد)             كرسمان تايلور

40- شازده كوچولو (شهريار كوچولو)                            آنتون دو سن تگزو په ري  (ترجمه احمد شاملو)

41- آماتورها                     دونالد بارتلمی

42- آثار جعفر مدرس صادقی

43- در رویای بابل              ریچارد براتیگان

44- کلاه کافکا                    ریچارد براتیگان

45- موسیقی آب گرم            چارلز بوکوفسکی

46- مجموعه شعرهای علی عبدالرضایی

47- مجموعه شعرهای گراناز موسوی

48- مجموعه شعرهای پگاه احمدی

49- از خودم                مهرداد فلاح

50- دارم دوباره کلاغ می شوم      مهرداد فلاح

51- شکست روایت             علیرضا حسینی

52- گریه روی شانه ی تخم مرغ                 مجموعه غزل پست مدرن

53- صدای موجی زن            هدی قریشی و مونا زنده دل

54- فرشته ها خودکشی کردند             سید مهدی موسوی

55- اینها را فقط به خاطر شما چاپ می کنم            سید مهدی موسوی

56- پر از ستاره ام اما...                سید مهدی موسوی

57- مرد بی مورد                        محمدسعید میرزایی

58- الواح صلح                  محمدسعید میرزایی

59- کبریت های خیس                      عباس صفاری

60- گریه های امپراتور                      فاضل نظری

این وبلاگ تا بعد از نمایشگاه کتاب به روز نمی شود و این مدت فرصت خوبیست برای خواندن و خواندن و تجربه کردن و تمرین.

برای این جلسه هم تکلیفی در نظر نمی گیرم ولی امیدوارم در این مدت از نوشتن غافل نشوید. ایده های نصفه و نیمه تان را تکمیل کنید. و داستان ها و شعرهایتان را اصلاح و ویرایش کنید.

اما یک امتحان کوچک داریم!

برای دو هفته ی دیگر، سعی کنید با آگاهی کامل به این چهارسوال جواب بدهید. مهم نیست که از اینترنت سرچ کرده اید یا کتاب و جزوه خوانده اید یا از دوستانتان سوال کرده اید یا اینکه جواب هایتان مشابه خواهد بود و غیره. مهم این است که شما به جواب ها احاطه ی کامل داشته باشید. وبلاگتان را با این سوال ها و جواب هایتان به روز کنید.

 

1- درباره ی جریان رئالیسم جادویی و نویسندگان این جریان هر چه می دانید بنویسید. آیا در ایران هم وجود داشته است؟ اثر و نویسنده را نام ببرید. پیشنهاداتی برای چگونگی اجرای آن در ادبیات فارسی بدهید.

2- سه شاعر مطرح و معاصر امریکایی را نام برده و درباره ی هرکدام یک پاراگراف بنویسید.

3- درباره ی تناسخ چه می دانید؟ نظرتان راجع به آن چیست؟

4- چه پیشنهاداتی برای بهتر شدن کارگاه دارید و اضافه شدن چه بخش هایی را پیشنهاد می کنید؟

 

+تاریخ چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1391ساعت 0:45 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام

 

این دوستان در انتظار نقد جدی شما هستند.

من هم حتما تکالیفی که نقد نکرده ام را نقد خواهم کرد.

(با تشکر از بهزاد سیروان عزیز که زحمت جمع آوری لینک ها را کشیده است)

 http://miilad.ir/

میلاد (لینک جدید)

http://kargahefateme.blogfa.com/post-19.aspx

میترا (لینک جدید)

http://hamjens19.persianblog.ir/post/6/

یاسی

http://hamjens19.persianblog.ir/post/5/

گلاره

http://hamjens19.persianblog.ir/post/4/

گلاره

http://hamjens19.persianblog.ir/post/3/

گلاره و یاسی

http://www.65432.blogfa.com/9101.aspx

ابر(فرزاد)

http://www.mahkani.blogfa.com/post-10.aspx

بصیر

http://puchi13.persianblog.ir/post/18

پیمان

http://mineone2.blogfa.com/post/3/

آرسو

http://cheraqhaye-khamush.persianblog.ir/post/6/

مریم

http://taranedaraatash.blogfa.com/post/1

ترانه

http://oposition.blogfa.com/post-287.aspx

مهدی نصیرمنش

http://www.ariyansaberi.blogfa.com/post/3

آرین صابری

http://tabestane-barfi.blogfa.com/post/2

علی شیشه گر

http://abadi14.blogfa.com/post/1

عبدالرحیم

http://myilia.blogfa.com/post-45.aspx

ایلیا

http://tamrin01.blogfa.com/

محمود

http://minevisam2011.blogfa.com/post-14.aspx

ب.سیروان

 

(امیدوارم دوستانی که تکالیفشان را برای من ایمیل می کنند هم یک روز یک وبلاگ بزنند و آثارشان را در معرض دید سایر بچه های کارگاه هم بگذارند)

یکی از بچه های قدیمی کارگاه در این پست وبلاگش یک پیشنهاد خوب داده است.

http://kargahefateme.blogfa.com/post-17.aspx

 

خیلی دوست دارم یک نظم و انسجام  به این کارگاه مجازی بدهم. اما واقعا نیازمند کمک و همکاری شما هستم. پیشنهاد می کنم برای بهتر شدن روند کارگاه هر کدامتان یک پیشنهاد خوب برای همین وبلاگ کامنت کنید. ممنونم از همه تان!

برای چندمین بار این لینک را می گذارم برای آنهایی که در شعرهایشان ایرادات وزنی دارند. می توانید کتاب آموزش وزن به زبان ساده از دکتر موسوی را مطالعه کنید. اگر مشکلی در هر کدام از جلسات داشتید از من سوال کنید. و نیز کتاب عروض و قافیه ی دکتر شمیسا هم توصیه می شود. راستی به زودی با تلاش دوستان کلاسی تحت عنوان «آموزش عروض و قافیه» خواهم گذاشت که دوستان ساکن تهران می توانند در آن شرکت کنند. اطلاعات تکمیلی را بعدا اعلام خواهم کرد.

آدرس دانلود کتاب آموزش وزن

 

برای دوستانی که درباره ی نقد کردن می پرسیدند این مطلب ساده و پایه ای درباره ی نقد را بخوانید:

روش هایی برای نقد داستان


تکلیف شماره 22:

همیشه گفته ام برای انجام تکالیف یک روند کلی را برای خودتان داشته باشید. اول که تکلیف را دیدید، درباره اش فکر کنید و ببینید آیا راجع به آن موضوع یا مساله یا آن شخصیت خاص احاطه ی کافی را دارید یا نه؟

بعد درمورد آن تحقیق کنید، (مثلا در این تکلیف پیشنهاد می کنم حتما راجع به «بای سکشوالیته» تحقیق کنید. از استادهای دانشگاهی تان بپرسید. در کتاب های روانشناسی و پزشکی درباره شان بخوانید.)

بعد درباره ی موضوع داستان، ایده هایتان را جمع کنید. حتی می توانید از ایده هایی که قبلا به ذهنتان رسیده و روی کاغذ نوشته اید برای این داستان یا شعر استفاده کنید.

کل این مراحل 4 یا 5 روز طول می کشد. حالا شروع کنید به نوشتن.

بعد داستان یا شعرتان را دوبار بخوانید و ویرایش کنید. می توانید از دوستانتان هم کمک بگیرید. حالا روز هفتم است و باید تکلیف را در وبلاگ آپ کنید!

 

تکلیف این هفته: شعر یا داستانی که راوی آن «بای سکشوالbisexual  یا دوجنس گرا» باشد . دقت کنید که راوی باید بای سکشوال باشد. نه اینکه شعر یا داستان درباره ی یک فرد بای سکشوال باشد.

((بای سکشوال فردی است که از نظر عاطفی و جنسی، به هر دو جنس (زن و مرد) گرایش دارد.)) تحقیقات بیشتر به عهده ی خودتان!

 

+تاریخ پنجشنبه سی و یکم فروردین 1391ساعت 11:34 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام دوستان خوبم. خسته نباشید و امیدوارم از روزهای تعطیل ابتدای سال استفاده ی ادبی هم کرده باشید. حداقل چند تا فیلم خوب دیده باشید، حداقل چند تا کتاب خوب خوانده باشید. حداقل تکالیف دوستانتان را نقد کرده باشید.

دو نکته:

میترای عزیز لطف کرده و در فیس بوک یک پیج برای کارگاه مجازی ادبیاتمان ساخته است. اگر عضو فیس بوک هستید به این صفحه سر بزنید. راستی من هم در کنارتان خواهم بود:

http://www.facebook.com/Kargahefateme

 

اگر وقتتان برای خواندن کتاب محدود است می توانید از کتاب های صوتی استفاده کنید. در وقت های تلف شده، با یک هدفون، کتاب را گوش بدهید. لیستی از کتاب های صوتی را می توانید در این سایت ببینید و دانلود کنید:

 

http://audiolib.ir/

 

این دوستان با تکالیفشان منتظر نقد و خوانش شما هستند:

(با تشکر از بهزاد سیروان عزیز که زحمت جمع آوری لینک ها را به عهده گرفتند)

 

 

http://zamhariredel.blogfa.com/post/10

غزل

http://sin-h.persianblog.ir/post/13/

سمیرا

http://cheraqhaye-khamush.persianblog.ir/post/4/

مریم

http://gelnebeshte.blogfa.com/

حمید

http://www.minevisam2011.blogfa.com/post-13.aspx

بهزاد

http://www.65432.blogfa.com/9101.aspx

فرزاد

 http://myilia.blogfa.com/post-41.aspx

http://myilia.blogfa.com/post-40.aspx

http://myilia.blogfa.com/post-42.aspx

http://myilia.blogfa.com/post-43.aspx

ایلیا

 http://puchi13.persianblog.ir/post/13/

http://puchi13.persianblog.ir/post/12

/ http://puchi13.persianblog.ir/post/11

/ http://puchi13.persianblog.ir/post/10

پیمان

 

تکلیف شماره 21:

شعر یا ترانه ای که راوی آن در یک انفرادی است.

داستانی که در فضایی غیر از ایران اتفاق بیفتد.


+تاریخ پنجشنبه هفدهم فروردین 1391ساعت 10:40 نویسنده فاطمه اختصاری |

سلام به همه ی دوست های خوبم. امروز روز آخر اسفند ماه است. و من راز فصل ها را... می دانم؟!

برای همه مان آرزوی بهترین روزها را در سال جدید دارم. و امیدوارم این کارگاه مجازی توانسته باشد ذره ای به شما و به ادبیات بزرگ کمک کند.

چند نکته. اول اینکه وبلاگ در ایام نوروز به روز نخواهد شد. یعنی تقریبا 2 هفته فرصت دارید برای انجام تکلیف جدید. اگر این تکلیف را انجام دادید و دوست داشتید باز هم کار کارگاهی انجام بدهید تکلیف دومی که می دهم را انجام دهید و اگر دومی را هم انجام دادید می توانید در پست اول این وبلاگ بگردید و از روی لیست تکالیف ده جلسه ی اول، یکی که انجام نداده اید را انتخاب کنید.

من، حتما حتما حتما، لینک های این جلسه را نقد می کنم. و شما هم حتما حتما حتما آثار یکدیگر را نقد کنید. یاد بگیرید در نقد به چه چیزهایی باید دقت کنید و چه چیزهایی را باید تذکر دهید. وقتی بتوانید ایراد های اثر دوستتان را پیدا کنید، حواستان جمع می شود که در اثر خودتان هم آنها را پیدا و برطرف کنید. موفق باشید!

این دوستان در انتظار نقد هستند:

 

http://www.myilia.blogfa.com/

علی

http://www.minevisam2011.blogfa.com/

بهزاد

http://milad66d.blogfa.com/

میلاد

http://kargahefateme.blogfa.com/post-16.aspx

میترا

http://mahkani.blogfa.com/post-9.aspx

بصیر

http://zamhariredel.blogfa.com/post/8

غزل

http://new-ariyana.blogfa.com/post-11.aspx

فریده

http://cheraghemordeh.blogfa.com/

چراغ مرده

http://nimkateheakhar.blogfa.com/

شادی

http://puchi13.persianblog.ir/post/8/

پیمان

 

تکلیف 19:

برای دوستانی که شعر و ترانه کار می کنند:

شعری که این کلمات در آن به کار رفته باشد: بادبادک ، چُرت ، سبزی ، میله

برای دوستانی که داستان کار می کنند:

داستانی که این سه شخصیت در آن حضور داشته باشند: احمد شاملو، محمدرضا گلزار، احمدی نژاد

(شما می توانید از تیپ شخصیت های مورد نظر استفاده کرده اما در جزییات شخصیت ها دست ببرید)

 

تکلیف 20:

«گشت ارشاد دختر و پسری را در خیابان می گیرد. پسر در بازداشتگاه به این فکر می کند که فردا در دادگاه او را مجبور می کنند دختر را عقد کند و او اصلا نمی خواهد ازدواج کند. دختر در بازداشتگاه به این فکر می کند که فردا در پزشک قانونی خانواده اش خواهند فهمید بکارت ندارد و با خانواده اش درگیر خواهد شد.»

برای این روایت 20 تا پایان بندی شاد بنویسید (تعریف کنید).

 

+تاریخ دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390ساعت 12:47 نویسنده فاطمه اختصاری |